E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinSahte peygamber vurgununa tahliye!---

Sahte peygamber vurgununa tahliye!

Sahte peygamber vurgununa tahliye!
25 Kasım 2020 - 15:44 www.borsagundem.com

Kendini 'peygamber' olarak tanıttığı, 'yüz görümlüğü' adı altında para aldığı öne sürülen Şaban Özdil ile birlikte 'dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık' suçundan yargılanan 9 kişi tahliye edildi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık' yapıldığı şikayeti üzerine, "Rafet Efendi" adıyla bilinen Şaban Özdil ile ilgili 2019 yılında soruşturma başlatılmıştı.

‘Peygamber’ olduğunu iddia eden Şaban Özdil, kendisine inanan insanlardan yazlık, ev, otomobil ve ziynet eşyaları alarak onlara cennet vaadinde bulunduğu tespit edildi.

Hac ibadetini kabul etmediği, kendisine inananlara namaz kılmalarına gerek olmadığını söylediği öne sürülen Şaban Özdil’in kendisiyle görüşmek isteyenlerden ise 'yüz görümlüğü' adı altında para aldığı iddia edilmişti. Özdil’in ayrıca kendisine para vermek istemeyenleri cehennem azabı ile korkutarak, bağış yapmaya zorladığı ortaya çıkmıştı.

YARGILAMA SÜRDÜ

Toplam 10 müşteki ve 26 mağdurun tespit edildiği dosya kapsamında, geçen yıl Ekim ayında düzenlenen operasyonla gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Şaban Özdil ile birlikte 9 kişi tutuklanmış, 6 kişinin ise tutuksuz olarak yargılanmasına karar verilmişti.

'Rafet Efendi Tarikatı' olarak bilinen tarikat üyelerinin yargılanmasına bugün Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu olan Şaban Özdil ve diğer 8 sanık SEGBİS sistemi ile cezaevinden katılırken, tutuksuz sanıklardan B.Ş., Y.Y., M.G. ve S.S. ile sanık avukatları salonda hazır bulundu.

AVUKATLAR TAHLİYE TALEP ETTİ

Duruşmanın başlangıcında mağdur ve müştekilerden gelen dilekçe ve başvurular kayda geçirildi. İfadesi alınmayan B.C.A. ve C.F. isimli mağdurların ifadeleri alındı. İki mağdurun da ifadesinin alınmasının ardından sanıklara söz verildi. Dosya kapsamında yargılanan 9 tutuklu sanığın tamamı 14 aydır tutuklu bulunduklarını belirterek tahliyelerini talep etti.

Daha sonra savunmalarını gerçekleştiren sanık avukatları da mağdurların birçoğunun mağduriyetlerinin giderildiğini ve şikayetlerini geri çektiklerini belirterek müvekkillerinin tahliye edilmesini talep etti.

TÜM SANIKLAR TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, dosya kapsamında ifadeleri alınan mağdur ve müştekilerin birçoğunun şikayetlerini geri çekmesi, bir kısım mağdurların mağduriyetlerinin giderilmesi, dosya kapsamındaki tüm delillerin toplanmış olması nedeniyle sanıkların delilleri karartamayacağı gibi sebepler göz önüne alınarak Şaban Özdil ile birlikte tutuklu bulunan 9 sanığın tamamının tahliyesine karar verdi.

Esnafa yapılandırma fırsatı!

Borsalardaki rekor Trump’ı hayal kırıklığına uğrattı

Küçük yatırımcı pandemi döneminde 12’den vurdu

JPMorgan’ın radarındaki Türk hisse senetleri

Borsa İstanbul'da rekorlar sürüyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Misafir25 Kasım 2020 21:36

  Ülkede sığır mı yok

 • Vayyy25 Kasım 2020 20:01

  Sahte peygamberlik iddiasinda bulunanin katli vacibtir. Ve buna kanan ahmaklarda dinden cikmistir. Tekrar kelimeyi sahadet getirmeleri gerekiyor.

 • İkinci yorum25 Kasım 2020 18:08

  Tarikatlar  8. yüzyıldan beri vardır.   Selçuklu ve Osmanlının bütün dönemlerinde tarikatlar vardı.  Kurtuluş Savaşı komutanlarından  Kazım Karabekir ve Fevzi  Çakmak ehli tarik idi.  Mustafa  Kemal  Atatürk  te Melami tarikatındandır.  Osmanlının son  dönemlerinde çok fazla yozlaştığı için kapatılmak zorunda kalmıştır.  Bunların zoru  nedir bilemem iftiraya mı uğradılar  yoksa gerçek mi!  Gerçekten doğru ile yanlışı ayırmanın kimin n oluğunu anlamanın tek bir yolu vardır  o da Kuran dır.  Tarikatların artmasından şikayetçi olanlar şunu hiç unutmasın  100 ü geçen  homoseksüel ve satanist dernekler, içki sigara ve dahası uyuşturucu pençesinde kıvranan  dahası komünist emperyalist  ideolojilere kaptırdığınız gençler ile toplumların akıbeti sadece rezalet ve perişanlıktır.

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ25 Kasım 2020 17:50

   :'( buna gidenler nasıl müslümanlar cahil zırt zorbu kimseler demek ki.buna inanmam insanı dinden çıkartır.Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed efendimiz son peygamberdir.bunları yapanları aslında idam edilmesi gerekmektedir.

 • Ali25 Kasım 2020 17:36

  Ne cahiller var.

 • bir gün25 Kasım 2020 17:21

  bi gün en büyük yanlışımızın adalet reformunu yapmamamız ve dini tarikat ve şeyhlere verilen bu gereksiz itibarın ve saçma kolaylığın ,tevazunun  her anlamda zarar olduğu anlaşılacak ve o günden sonra ülkem için yarın güzel olacak