E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSağlık Bakanlığı'ndan 'MHRS' genelgesi---

Sağlık Bakanlığı'ndan 'MHRS' genelgesi

Sağlık Bakanlığı'ndan 'MHRS' genelgesi
09 Aralık 2021 - 15:47 www.borsagundem.com

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın imzasıyla 81 ilin sağlık müdürlüklerine, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) genelgesi gönderildi.

Sağlık Bakanlığı, MHRS'nin hasta memnuniyeti öncelenerek etkin kullanılması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın imzasıyla genelge yayımladı. 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderilen genelgede; hekim çalışma cetvellerinin planlanması, uygulanması ve polikliniklerde randevulu muayene süreçlerinin takibi ve hizmete erişim konularında planlamanın hassasiyetle yapılması ve yürütülmesi hususlarına değinildi. Genelgede, bakanlığa bağlı sağlık tesislerinde, MHRS kapsamında verilecek muayene randevusu hizmetlerine ilişkin usul ve esasların, MHRS Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönerge ile oluşturulduğu belirtildi.

'BAŞHEKİMLER SORUMLU'

Genelgede il sağlık müdürünün; MHRS hizmetlerinin planlanması, yürütülmesi, denetlenmesi, raporlanması ve geliştirilmesinden sorumlu olduğu belirtilerek, "MHRS'ye ilişkin süreçler, il sağlık müdürünün sorumluluğunda kamu hastaneleri başkanı ile birlikte yürütülmektedir. Sağlık tesislerinde MHRS uygulamalarının planlanması, yürütülmesi, denetlenmesi, raporlanması ve geliştirilmesinden, hekim çalışma cetvellerinin sisteme girilmesinin sağlanması, takip edilmesi, çalışma cetvellerinin izin ve görevlendirmeler dikkate alınarak düzenlenmesinden, randevulu hastaların randevu saatinde muayene olabilmeleri için gerekli tüm tedbirlerin alınması, hastaların sağlık tesisinden ayrılmadan önce uygun görülen ilk muayene ve kontrol randevularının verilmesine ilişkin süreçlerin planlanmasından başhekimler sorumludur" denildi.

'RANDEVU ARALIKLARI HEKİMLER TARAFINDAN BELİRLENMELİ'

Hekim çalışma cetvellerinin planlanması, uygulanması ve polikliniklerde randevulu muayene süreçlerinin takibinin, hizmete erişim ve hasta memnuniyeti açısından öncelikli olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi: 

"Bu minvalde; sağlık tesislerinde aktif görev yapmakta olan hekimlerin aylık çalışma programları nitelikli şekilde planlanmalı. Sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıracak şekilde az zamanda çok hasta bakılarak değil yaygın poliklinik hizmeti planlanarak randevulu muayene kapasite artırımı sağlanmalı. Muayene süresi hekime ve ilgili branşın özelliğine göre değişebildiğinden randevu aralıkları en etkili şekilde hekimlerimiz tarafından oluşturulmalı ve başhekimliklerimizce onaylanmalı. Kamuoyunda gündem olduğu gibi 5 dakikada bir muayene yapıldığı şeklindeki söylentilere sebep olacak uygulamalardan sakınılmalı. MHRS’ye esas poliklinikler için tüm hekimlerin 30 günlük tanımlı çalışma cetveli olmalı, periyodik olarak güncellenmeli ve sistemdeki görünürlüğünün 15 günün altına düşmemesi sağlanmalı. İhtiyaç duyulması halinde mesai dışı poliklinik hizmeti sunulmalı. Bakanlığımız Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler (SİNA) ekranlarından MHRS verileri il sağlık müdürlükleri ve başhekimliklerce takip edilerek gerekli tedbirler alınmalı. MHRS ile ilgili süreçlerin yukarıdaki açıklamalar dikkate alınarak hassasiyetle yürütülmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."

 

Pandemi döneminde sağlık iletişimi tüm yönleriyle konuşuldu

 

Toplam sağlık harcaması 2020 yılında $,3 arttı

 

Sağlıkçılarda zam tartışması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erol g.09 Aralık 2021 18:31

    EN SON 9 EKİM TARİHİNDE ALO 182 YE 34 ÜNCÜ ARAMADA ULAŞABİLDİM DAHA İYİ MERCEK TAKILDIĞINI DUYDUGUM KAMU/VAKIF HATANESİNDE GÖZÜMDEKI KATARAKTIN ÇOK FAZLA İLERLEMIŞ OLDUGUNU AMELIYAT YAPAMAYACAKLARINI ARAŞTIRMA HASTALERİNE GİTMEM SÖYLENDİ DIGER HASTANELERDE DAHA ÖNCE ÖZELDE AMELIYAT OLDUĞUM ALCON MERCEGE GORE 2 İKİNCİ KALITE MERCEK TAKILDIGI SÖYLENMIŞTİ NE DIYE BİLE BILE KALİTESİZ ÇİN MALI MERCEK TAKTIRAYIM ? ÖZEL HASTANEYE DE GİTTIM GOZÜME UYGUN MERCEKLER 5000-7500 TL FARK ALIRIZ DENDİ ORADA DA MERCEKLERİN İSMİ/ÖZELLIKLERI HAKKINDA YETERLI BILGİ ALAMADIGIMDAN AMELIYAT GÜNÜNÜ İPTAL ETTIRDİM ESKİ MERCEGİ CIKARIP YERINE 12 000 TL LIK UZAK/YAKIN MERCEK TAKABILECEKLERİ DE SÖYLENDİ KAMU/ÜNIVERSITE HASTENELERİNDE DE KALİTELİ MERCEKLER TAKILMALIDIR YILLARCA PRİM ÖDE EN ZOR SARTLARDA GOREVLER YAPALIM SONRA DA KALITESIZ MERCEK TAKMAYA KALKARSANIZ HAKSIZLIK OLMAZ MI ?

  • Ahmet Özbir09 Aralık 2021 16:59

    36 saat nöbet tutuyoruz diyen doktorlar da var ama randevu bulmak birçok alanda neredeyse imkansız