E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSağlık Bakanı Koca okulların ilk hafta bilançosunu açıkladı---

Sağlık Bakanı Koca okulların ilk hafta bilançosunu açıkladı

Sağlık Bakanı Koca okulların ilk hafta bilançosunu açıkladı
15 Eylül 2021 - 21:21 www.borsagundem.com

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Korona virüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı

Yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından Sağlık Bakanı Koca, okullardaki korona virüs bilançosuyla ilgili açıklamada bulundu. Koca, "Okullarda ilk hafta sorunsuz geçti" dedi. Ayrıca Bakan Koca, pazartesi gününden itibaren koronavirüs tablosunun iki doz aşılanma oranlarını gösteren haritayla güncelleneceğini söyledi.

"SORUNLARLA KARŞILAŞMADAN YÖNETTİK"

Okullardaki koronavirüs bilançosuyla ilgili bilgi veren Bakan Koca, "Okullarımızda yüz yüze eğitimin ilk haftasını yeni okul koşullarına uyum ile geçirdik. Aldığımız tedbirler ve olası olumsuz olayların yönetimi ile ilgili algoritmalar konusundaki hazırlıklarımız uyum haftasını büyük sorunlarla karşılaşmadan yönetmemizde etkili oldu. Okullarımızın yüz yüze eğitime açık kalmasının en büyük önceliğimiz olduğunu defalarca dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Bunu temin etmek için planladığımız pilot taramalar ile ilgili somut bazı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim" dedi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

"Bugün Bilim Kurulu toplantımız sonrası sizleri toplantımız hakkında bilgilendirmek için huzurlarınızdayım. Bilim Kurulumuz aşı programımızın seyrini ve okullarla birlikte artan hareketliliğin salgının seyrine etkisini değerlendirmek üzere bir araya geldi.

"VELİ İZNİ İLE YAPILACAK"

Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. Velilerimiz onam formunda öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır. En kutsal emanet olan bedenimize kişinin ya da velisinin rızası dışında hiçbir işlem tesis edilmesi mümkün değildir. Konu salgın hastalık bile olsa bu böyledir.

PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN BAŞLIYOR

Bilim Kurulumuzun bir diğer gündem maddesi ise aşı programımızın seyri oldu. Aşı programımız plana uygun ve başarıyla sürmektedir. 1. Doz aşılamada yüksek bir oranda ve kısa sürede aşılama ile önemli bir kazanım elde ettik. Şimdi sıra aşılarımızı tamamlamaya ve ikinci doz aşıları olmaya geldi. Sizlerle günlük olarak paylaştığımız Türkiye haritası üzerinde illerimizin 1. Doz aşılanma oranlarını gösteren tablomuzu güncelliyor ve aynı haritayı iki doz aşılanma oranları ile paylaşmaya başlıyoruz. Pazartesi gününden itibaren 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız.

"AŞI OLMAK ELZEM"

Son günlerde kayıplarımızın sayısının yüksek olmasının aşı etkililiği ile ilişkilendirildiğine şahit oluyoruz. Vaka ve kayıplarımız içindeki aşısız oran çok yüksektir. Bu durum aşılar olmasaydı bizi nasıl bir felaketin beklediğinin göstergesidir. Virüsün kişilere ulaşma yolları kısıtlandıkça erişebildiği kişileri enfekte etmektedir. Topluca bağışıklık kazanmadan bunun önüne geçmek maalesef mümkün değildir. Mevcut vaka ve kayıplarımız aşı olmasaydı çok daha yüksek olabilirdi. Bu durum net şekilde görülebiliyor. Salgın toplumsal bağışıklık sağlanarak son bulacaktır. Bunun için aşı olmak elzem.

"ENDİŞE VE KARMAŞA ORTAMINDAN ÇIKTIK"

Aşı olanların aşısı tamamlanana kadar yani 2. dozdan 14 gün geçtikten sonra korundukları gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Tedbirlere toplumsal bağışıklık elde edilene kadar uymak zorundayız. Maske ve mesafe kurallarına temizlikle birleştirerek devam etmek son derece kritik. Endişe ve karmaşa ortamından çıktık. Bunu kalıcı hale getirmek elimizde. Hep beraber tedbirlere uyacak ve aşı olarak toplumsal bağışıklığı elde edeceğiz. Endişe ve karmaşa ortamından çıktık. Bunu temelli hale getirmek bizim elimizde."

Kovid-19'da son 24 saat: 28 bin 224 yeni vaka, 248 vefat

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mucize Reis : )16 Eylül 2021 09:01

  Daral geldi sayın bakan çıktıkça. .açıklam ayaptıkça. yayınla verileri, internet sitende 7/ 24canlı görelim. ne bu yahu ? parça parç.a iş yapıyorsun. millet herşeyi yapacak, milelt herşeyi çözecek, milletimiz temizlik mesafe zart zur edecek. maden zeki millet, yayaınla web sitede izleyekım. senimi dinlemek zorundayım aaa ne dedi aane yaptı diye ? . anlamayan dinler, ben verileri izlemek görmek istiyorum. sengene konuş ama verileri bi yayaınla izleyelım yaa...

 • Recai16 Eylül 2021 05:27

  Ogretmenlerde aşılanma oranı sadece %50. Pcr testi veren de yok. Kimi kandırdığını sanıyorsun.

 • insanoğlu soyu tehlikede.16 Eylül 2021 01:13

  Acı gerçekler gun yuzune cıkıyor neden sadece baoğazdan ?

 • Virüs abi diceksiniz 16 Eylül 2021 00:36

  Geçen sene aşı yoktu vaka ve ölüm sayıları onda birdi. Demek ki aşı azdırdı virüs abimizi

 • Elzem15 Eylül 2021 22:51

  Elzemin ne oldugunu 10 kişiden 7 sinin bilmedigine eminim kelime kullanımı yanlış

 • Pala16 Eylül 2021 05:26

  Bizim köyde ilazım derdi köylüler

 • Emmi15 Eylül 2021 22:01

  Yalancı seni gidi-antepti hayatta olan adımı aşı olmadı öldü diye haber yaptılar bunların yatacak yeri yok

 • Mustafa. Keçe15 Eylül 2021 21:35

  Maske mesafeye dikkat edilmiyor neden denetlemeler azaldı???

 • insanoğlu soyu tehlikede.16 Eylül 2021 01:14

  takke dustu kel gorundu ballon patladı corona fısssssss..

 • Nuri15 Eylül 2021 22:37

  Milleti doğal yoldan sürü bağışıklığına aday yapıyorlar.ölen ölür kalan atlatır işimiz kolaylaşır zihniyeti.doktor hemşire insana acımaz.