E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriSabancı Holding ve Skoda, Temsa'yı yüzde 50'şer payla satın alıyor---

Sabancı Holding ve Skoda, Temsa'yı yüzde 50'şer payla satın alıyor

Sabancı Holding ve Skoda, Temsa'yı yüzde 50'şer payla satın alıyor
17 Şubat 2020 - 18:51 www.borsagundem.com

Temsa'nın, yüzde 50'sini Sabancı Holding diğer yüzde ellisini ise Çek troleybüs üreticisi Skoda'nın satın alması için iyi niyet mektubu imzalandığı açıklandı

Konkordato başvurusunda bulunan ve son aylarda hacizlerle boğuşan Temsa’yı Sabancı Holding ve Çek troleybüs üreticisi Skoda yüzde 50’şer payla satın alıyor.

Böylece Sabancı Holding 9 ay önce sattığı Temsa'yı yabancı ortakla yeniden satın almış olacak.

Şirketin yüzde 50’sini satın alan Skoda markasının, Alman VW Grubu bünyesindeki otomobil markası değil, troleybüs üreticisi olduğu öğrenilirken, şirketin Temsa ile ilk kez otobüs üretimine gireceği ifade edildi.

Satışa ilişkin KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Skoda Transportation'ın ana ortağı PPF ve Sabancı Topluluğu (Sabancı Holding ve/veya iştirakleri), %50-50 ortaklık yapısı ile, Temsa Ulaşım Araçları'nın tamamının satın alınmasını değerlendirmek üzere bir niyet mektubu imzalamıştır.

Detaylı incelemenin tamamlanması, ortaklık görüşmelerinin olumlu neticelenmesi ve gerekli izinlerin alınmasına bağlı olarak, satınalma işlemi gerçekleştirilecektir. 

PPF/Skoda Transportation'ın Türkiye'ye olan güveni ve Sabancı Topluluğu'nun ülkesine olan sorumluluğu neticesinde, Temsa Ulaşım Araçları'nın yeniden üretime başlaması ve yeni bir büyüme ivmesi yakalaması hedeflenmektedir.

30 MAYIS 2019’DA SATILMIŞTI

Sabancı Grubu Mayıs 2019’da Temsa'yı yatırımcı Enver Rıfkı Ünver ve eşi Rukiye Devres Ünver'in sahibi olduğu İsviçre merkezli True Value Capital şirketine 140 milyon dolar değerleme üzerinden, borçlar dahil yaklaşık 60 milyon dolara satmıştı.

Grup, 9 ay sonra Temsa’nın yarısını geri almış oldu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 8,23
En Yüksek: 8,23
En Düşük: 7,85
Değişim 1,60 %
FK: 4,13
PD / DD: 0,48
İşlem Hacmi 111.534.480
Toplam Adet: 13.914.876
Ağırlıklı Ort.: 8,02
YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)