E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriSabancı, CarrefourSA'da paylarını satıyor---

Sabancı, CarrefourSA'da paylarını satıyor

Sabancı, CarrefourSA'da paylarını satıyor
04 Ağustos 2021 - 11:07 www.borsagundem.com

Sabancı Holding'in CarrefourSA paylarına ilişkin açıklamasında, "İşlem sonucunda CarrefourSA'nın halka açıklık oranının yüzde 10'un üzerine çıkarılması ve özkaynaklarının güçlendirilmesi hedeflenmektedir" denildi.

Sabancı Holding (#SAHOL) ve Carrefour Nederland BV (CNBV), sahip oldukları CarrefourSA (#CRFSA) sermayesinin toplam yüzde 6'sına kadar olan kısmını temsil eden payların yıl sonuna dek ikincil piyasada satılması konusunda anlaşma sağladı.

Sabancı Holding'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, CarrefourSA'nın finansal borçluluğun azaltılması, özkaynakların güçlendirilmesi ve finansman giderlerinin etkisinin azaltılarak karlılığın desteklenmesi amaçlarıyla sermaye artırımı konusunda çalışmalara başladığına ilişkin olarak 3 Ağustos'ta özel durum açıklaması yapıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

CarrefourSA'nın ana ortakları olarak şirketimiz ve CNBV, sahip olduğumuz CarrefourSA sermayesinin toplam yüzde 6'sına kadar olan kısmını temsil eden payların 2021 sonuna dek ikincil piyasada satılması ve pay satışından elde edilecek gelirin CarrefourSA'nın gerçekleştirmeyi planladığı sermaye artırımında kullanılması hususunda mutabık kalmışlardır. Şirketimiz ve CNBV, CarrefourSA sermayesinde sırasıyla yüzde 57,12 ve yüzde 37,54 olmak üzere toplam yüzde 94,66'lık paya sahip olup; anılan işlem kapsamında şirketimize ait 4 milyon 625 bin 993 TL nominal değere kadar ve CNBV'ye ait 3 milyon 40 bin 433 TL nominal değere kadar olmak üzere toplam 7 milyon 666 bin 426 TL nominal değere kadar olan ve CarrefourSA sermayesinin toplam yüzde 6'sına kadarlık kısmını temsil eden payların borsada satılması planlanmaktadır.

Payların satışına yönelik işlemlerin yerine getirilmesi için Ak Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin (Ak Yatırım) yetkilendirildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Bu amaçla Şirketimiz ve CNBV tarafından Ak Yatırım nezdinde ortak bir hesap açılması kararlaştırılmıştır. Pay satışları bu ortak hesap üzerinden Şirketimiz ve CNBV namına Ak Yatırım tarafından gerçekleştirilecektir. Pay satışlarından elde edilecek gelir öncelikli olarak CarrefourSA'nın gerçekleştirmeyi planladığı sermaye artırımında Şirketimizin ve CNBV'nin yeni pay alma haklarının kullanımından doğacak sermaye koyma taahhütlerinin yerine getirilmesinde kullanılacaktır. Bu gelir CarrefourSA Yönetim Kurulunca 30 Eylül 2021 tarihli ara dönem finansal tablolara göre belirlenecek sermaye ihtiyacını karşılamaya yetmez ise Şirketimiz, CNBV'nin muhtemel katkılarıyla, eksik kalan kısmı tamamlayacaktır. Pay satışlarından CarrefourSA'nın sermaye ihtiyacından daha fazla bir gelir elde edildiği takdirde artan kısım Şirketimiz ve CNBV'nin serbest kullanımında kalacaktır. Bu işlem sonucunda CarrefourSA'nın halka açıklık oranının yüzde 10'un üzerine çıkarılması ve özkaynaklarının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 44,90
En Yüksek: 47,16
En Düşük: 44,82
Değişim -4,95 %
FK: 0,00
PD / DD: -28,80
İşlem Hacmi 6.826.445
Toplam Adet: 149.368
Ağırlıklı Ort.: 45,70
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • İzzet BAŞ04 Ağustos 2021 20:18

   Carfusa 'nın   açıklarını kapatacaklar... Kimse fayda beklemesin.....ZENGİN PARAYI  GÖRDÜMÜ SAZAN GİBİ ATLAR....KİMSEYE DE KOKLATMAZ......

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU04 Ağustos 2021 11:51

  daha önce afyon çimento ve teknosa da sabancıların yaptıkları operosyanları milletin anasını ağlatmış idi.sabancıların hiç bir hisse senedini almam bir de ülker gıda grubuna ait onlar da aynısı.

 • Hehe04 Ağustos 2021 11:41

  Ahh sakip emmi ahhh mahvetttiler laaa koskoca sirketi kemikleri sizliyordur yaa

 • RAMO CANCAN04 Ağustos 2021 16:14

  yeni sabancılar eskisi gibi çalışkan değiller hep magazin dergilerinde çıkıyorlar hep çapkınlık peşindeler.paramızı pul ettiler.

 • Topuksa04 Ağustos 2021 11:27

  Kaçınsa