E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinRusya'da mesai haftada 4 güne mi iniyor---

Rusya'da mesai haftada 4 güne mi iniyor

Rusya'da mesai haftada 4 güne mi iniyor
24 Ağustos 2019 - 09:07 www.borsagundem.com

Rusya’da Başbakan Medvedev’in gündeme getirdiği haftada dört günlük mesai tartışmaları "daha da ciddileşerek" devam ediyor.

Rusya’da Başbakan Medvedev’in gündeme getirdiği haftada dört günlük mesai tartışmaları "daha da ciddileşerek" devam ediyor. Konunun öneminin bir kez daha altını çizen ve "yeşil ışık" yakan Medvedev, “Dört günlük mesaiye geçilebilir, ama şartları var" dedi.

RBK’nın haberine göre, Rusya Sanayiciler ve İşadamları Birliği Başkanı Aleksandr Şohin ile bir araya geldiği toplantıda açıklamalarda bulunan Medvedev, haftada dört günlük mesaiye geçilmesinin ancak üretim verimliliğinin artırılması ve maaşların azaltılmaması halinde mümkün olabileceğini vurguladı. 

İlk kez geçen Haziran ayında Cenevre’de düzenlenen Uluslararası Çalışma Konferansı’nda konuyu yorumlayan Medvedev, teknolojik ilerlemeler sayesinde istihdam alanlarının ve çalışma sürelerinin azaldığını, bunun haftada dört gün mesaiye geçilmesini mümkün hale getirebileceğini söylemişti. 
Medvedev, Çalışma Bakanlığı’na 30 Eylül 2019 tarihine kadar haftada dört gün mesai düzenine geçilmesi konusuyla ilgili rapor sunulması talimatı vermişti.

Russia Today’e konuyu değerlendiren Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü öğretim görevlisi Mihail Belyayev, “Personellerinin ofis dışında çalışabildiği işletmelerde haftada dört gün mesainin olumlu karşılanacağını düşünüyorum. Örneğin bilimsel kuruluşlar, muhasebeciler, tasarımcılar. Bu işlerde sürekli ofiste olunması gerekmiyor” dedi.

Diğer yandan, haftada dört gün mesai düzenine geçilmesinin üretim verimliliği artışına katkı sağlaması gerektiğinin altını çizen akademisyen, “Üretim verimliliği ancak, iş yoğunluğunun artırılması ve üretim aletlerinin etkinleştirilmesi ile mümkün. Bunların sağlanmasının ardından haftada dört günlük mesaiye geçilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Kamuoyu araştırma kuruluşu VTsİOM'un anketine göre,  Rusya halkının yüzde 48'i dört günlük çalışma haftasına geçilmesi fikrine karşı çıkıyor.  Anket katılımcılarının yüzde 29'u fikre olumlu baktığını, yüzde 17'si bu konuyu önemsemediğini söyledi. Kararsızların oranı yüzde 6. Çoğunluk dört günlük mesaiye geçilirse maaşlarının düşeceğindne endişe ediyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • semih24 Ağustos 2019 15:10

    biz haftanın 7 günü çalışıyoruz yine de zor geçiniyoruz. ülkenin durumu içler acısı.

  • mtu24 Ağustos 2019 12:29

    bu adamlar geleceğe hazırlanıyor helal olsun

  • mıysız24 Ağustos 2019 12:52

    ruslar zaten 3 gün çalışıyor  cuma günü içmeye başlıyorlar  cumartesi,pazar  devam pazartesi onlarda zor gün çünkü başları ağırıyor ayılıyorlar geri kalıyor 3 gün