E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemRusya ve Çin'den ABD'ye ortak çağrı---

Rusya ve Çin'den ABD'ye ortak çağrı

Rusya ve Çin'den ABD'ye ortak çağrı
22 Mart 2021 - 23:07 www.borsagundem.com

Rusya ve Çin’den ABD’ye, “İran nükleer anlaşmasına koşulsuz dön” çağrısı yapıldı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’ye, İran nükleer anlaşmasına bir an önce ve koşulsuz dönmesi konusunda çağrıda bulundu.
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Çin'e ziyarette bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelerek, ülkelerinin ABD ile ilişkilerindeki gelişmelerle ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Bakanlar, Çin ve Rusya’nın uluslararası ve bölgesel meselelerdeki ortak çıkarlarını görüşerek genel anlamda fikir birliğine vardı.

“ABD’nin son yıllardaki tutumu küresel barış ve kalkınmaya zarar veriyor”

Görüşmede, ABD’nin, son yıllarda yaptıklarının küresel barış ve kalkınmaya zarar verdiğine işaret edildi ve ABD'nin, tek taraflı zorbalığı, diğer ülkelerin iç işlerine karışmayı ve küçük direniş grupları oluşturmayı bırakması gerektiği vurgulandı.

İran nükleer meselesine de değinilen görüşmede, ABD’nin bir an önce ve şartsız şekilde İran nükleer anlaşmasına tekrar dönmesi ve bu ülkeye uyguladığı tek taraflı yaptırımları kaldırması gerektiği dile getirildi.

“Bölgesel güvenlik ve diyalog platformu kurulsun” önerisi

İran’ın anlaşmayı kapsamlı şekilde uygulamasının teşvik edilmesi gerektiği ve anlaşmanın, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda uygun rol oynamasının beklenmesi gerektiği kaydedildi.

Bölge ülkelerinin güvenlikle ilgili endişelerinin çözülmesi için "bölgesel güvenlik ve diyalog platformu" kurulması önerildi.

Afganistan meselesinde ise her türlü uluslararası çabanın önemli olduğu işaret edilen görüşmede, bu çabaların, barış, uzlaşma, yeniden inşa sürecini hızlandırmasını beklediği vurgulandı.

ABD ve İngiltere'den Çin'e 'Uygur' yaptırımı

 

Yunanistan, Kovid-19 sebebiyle Türkiye'ye koyduğu kısıtlamayı kaldırdı

 

Rusya, bölgedeki tüm denizaltılarını Karadeniz'e sevk etti

 

Karadeniz’de sıcak gelişme! Rusya takibe aldı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)