E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemRusya: Türkiye-Suriye çatışması riski düşük---

Rusya: Türkiye-Suriye çatışması riski düşük

Rusya: Türkiye-Suriye çatışması riski düşük
14 Ekim 2019 - 13:23 www.borsagundem.com

Rus Senatör Konstantin Kosaçev, Barış Pınarı Harekatı'nda Türk ve Suriye ordularının doğrudan karşı karşıya geleceği açık bir çatışma için risklerin düşük olduğunu söyledi.

Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Konstantin Kosaçev Facebook'tan yaptığı bir paylaşımda Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın bir yandan söz konusu bölgedeki durumu güçleştirdiğini, bir yandan da Kürtler ile Suriye hükümeti arasında diyalog kurulmuş olması gibi birtakım sonuçlara yol açtığını belirtti. 

"Bunun yanında Türkiye ile Suriye arasında açık bir çatışma yaşanması riski yine de yüksek değil. Zira görünüşe göre Ankara'nın güç kullanarak Suriye topraklarını ele geçirmek gibi bir niyeti yok" diye devam eden Rus Senatör, "(Türkiye) Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'ın maksadı tamamıyla olağan: Türkiye'nin sınırdaki bölgelerinde 3.5 milyon Suriyeli göçmen birikmiş durumda, Ankara da göçmenlerin bir milyonunu şu anda askeri operasyon gerçekleştirmekte olduğu topraklara yerleştirmeyi tasarlıyor" ifadelerini kullandı.

"ANKARA İLE ŞAM ARASINDA DİYALOG KURULMASINDA ISRARCI OLMAMIZ BUNDANDIR"

Öte yandan Türkiye'nin, söz konusu problemini askeri yöntemle çözmeyi seçmiş olmasının birtakım yeni güçlüklerin oluşmasına da sebep olduğunu belirten Kosaçev Barış Pınarı Harekatı nedeniyle yüz binlerce kişinin yerinden edilebileceğini anımsattı. 

Koşaçev, "Rusya'nın, ilk olarak Kürtler ile Suriye hükümeti, ikinci olaraksa Ankara ile Şam arasında diyaloğun aktif hale getirilmesinde ısrarcı olması da bundandır" dedi.

"GEREKÇELERİ NE OLURSA OLSUN TÜRKLERİN, KOMŞULARININ TOPRAKLARINI İŞGAL ETTİĞİ AÇIK"

"Türklerin gerekçeleri ne olursa olsun komşu ülkelerinin topraklarını işgal ettikleri açıktır" diye devam eden Rus Senatör, "Bu da ortak bir görev olan terörle mücadeleye hiçbir biçimde yardımcı olmamaktadır" vurgusunu yaptı.

"RUSYA DİYALOG ARAYIŞLARINA DESTEK VERMEYE HAZIR"

"Tüm bu nedenlerle aktif bir biçimde diplomasi yürütme vakti geldi" diyen Kosaçev, Rusya'nın çözüm ve diyalog arayışlarına destek olacağını yineledi. 

"SURİYE'NİN EGEMENLİĞİNİ DESTEKLEMEK İSTİYORLARSA, BU ÜLKENİN MEŞRU HÜKÜMETİYLE İLİŞKİLERİNİ NORMALLEŞTİRSİNLER"

Ayrıca, birtakım ülkeler ile uluslararası toplulukların tavrını da yararsız bulduğunu söyleyen Koşaçev "(Türkiye'ye yönelik) kınama açıklamalarının herhangi bir yararı olduğunu düşünmüyorum. Suriye'nin egemenliğini desteklemek isteyen her kim varsa, bu ülkenin meşru hükümetiyle ilişkilerini normalleştirsinler."

TSK, Münbiç sınırına takviye güç gönderiyor

 

TSK ve Suriye Milli Ordusu, Tel Abyad kentine batıdan girdi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mert Gürdal15 Ekim 2019 03:56

  Suriye ordusunun  acizliği , yazık yani giremedikleri bölgeye ypg/pkk   milislerin izniyle girmişler.Utanılacak bir durum.

 • JBT 15 Ekim 2019 00:09

  Çatışmayız.....ABD bunu istiyor zaten..ama reis yemez...

 • : )14 Ekim 2019 15:45

  Bizim askere tatbikat gelir suriye güçleri...

 • SURİYE KORKAR..14 Ekim 2019 14:38

  suriyede esad zaten kendini korumak amaçlı adım atıyor.. o bakımdan öyle bir risk göze alamaz... Türk askeri her türlü duruma karşın lijistik destekle o bölgede. anında misli ile cevap verebilir. suriye ordusu dandik zaten. etkisiz. ve kuvvetsiz.