E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemRusya Savunma Bakanlığı “gerektiğinde yolcu uçaklarına ateş açma izni" istedi---

Rusya Savunma Bakanlığı “gerektiğinde yolcu uçaklarına ateş açma izni" istedi

Rusya Savunma Bakanlığı “gerektiğinde yolcu uçaklarına ateş açma izni istedi
12 Ocak 2019 - 10:06 www.borsagundem.com

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan bir belgeye göre bakanlık, içinde sivil yolcular bulunan uçaklara da ateş açma izni istiyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, bunun amacının, büyük bir ekolojik felakete veya insan kaybına yol açabilecek şekilde düşürülmesi planlanan bir uçağa karşı önlem almak olduğu ifade edildi.

Haberi veren Gazeta.ru sitesi, Rusya hava sahasının ihlal edilmesi, yabancı uçağın stratejik objeleri hedef alarak düşürülmesi ya da ekolojik ve insani felaket sonucu doğuracak şekilde yok edilmesi ihtimali karşısında Rus Savunma Bakanlığı’nın hızlı tutum almasının hedeflendiğini iletti.

Hazırlanan tasarıya göre, Savunma Bakanlığı böyle bir durumda söz konusu uçağı ateş açabileceği üzerine birkaç kez uyaracak.

Rusya lideri Putin, 2018 yılı sonunda yaptığı bir konuşmada, Rus silahlı kuvvetlerinin temel görevinin ülkenin nükleer potansiyelinin askeri açıdan güvence altına alınması olduğunu vurgulamıştı.

1 Eylül 1983’te Korean Air Hava Yolları’na ait Boeing 747 yolcu uçağı rotasından 500 km kadar saparak Sovyet hava sahasında ve iddiaya göre askeri tesislere yakın yerlerde uçmaya başlayınca Sovyet Hava Kuvvetleri’nden General Anatoliy Kornukov’un emriyle uçak düşürülmüş, sonuçta 246 yolcu ve 23 kişilik mürettabat ölmüştü. Olay SSCB-ABD arasında büyük gerginliğe yol açmıştı. (Turkrus)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)