E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaRusya Merkez Bankası'ndan faiz indirimi---

Rusya Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

Rusya Merkez Bankası'ndan faiz indirimi
26 Mayıs 2022 - 10:44 www.borsagundem.com

Rusya Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği olağanüstü toplantı ile bir kez daha faiz indirimine gitti.

Banka, politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde, 300 baz puan düşürdü. Beklenti ise 200 baz puanlık bir indirim yapılacağı yönündeydi.

Alınan karar ile politika faizi yüzde 14,00'dan yüzde 11,00'a çekildi. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik "özel askeri operasyonu" öncesi yüzde 9,50 olan politika faizi, operasyon sonrası yüzde 17,00'a kadar yükseltilmişti.

Rusya MB, faiz kararı ile birlikte yaptığı açıklamada, önümüzdeki toplantılarda faiz indirimine devam etmeye açık olduğunu belirtirken, finansal istikrar risklerinin bir miktar azalmasının sermaye kontrolü tedbirlerinin gevşetilmesine imkan verdiğini vurguladı.

Banka açıklamasında Rus ekonomisi için dış şartların zorlu olmaya devam ettiği ve ekonomik aktiviteyi kayda değer şekilde kısıtlamaya devam ettikleri de belirtildi.

Rusya MB'nin orjinal takvimde faiz toplantısı 10 Haziran'da görünüyordu.

Bankalara sağlanan acil durum destek paketinin süresi uzatılacak

Rusya Merkez Bankası'nın bankacılık sektörünün gözetim, denetiminden sorumlu ismi Aleksander Danilov, yakında gerçekleşmesinden endişe edilen ekonomik krize dayanabilmeleri için bankalara sağlanan acil durum destek paketinin süresini uzatacaklarını söyledi.

Danilov yaptığı açıklamada, hangi destek tedbirlerinin uzatılacağı konusunda ayrıntıya girmedi. Rusya MB'nin acil destek politikaları sermaye ve döviz zorunluluklarının gevşetilmesini içeriyor.

Rusya Maliye Bakanı: Dış borçlarımızı ruble olarak ödeyeceğiz

 

Rusya tarihi krizin eşiğinde!

 

Rusya Merkez Bankası'ndan olağanüstü toplantı

 

Rusya rubleyi altına endekslemek istiyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)