E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaRusya AB'den otomobil alımını yasaklar mı?---

Rusya AB'den otomobil alımını yasaklar mı?

Rusya AB'den otomobil alımını yasaklar mı?
19 Ağustos 2014 - 08:24 www.borsagundem.com

Rusya'nın AB ve ABD'den yaptırımların devam etmesi durumunda otomobil ithalatını yaptırım yapan ülkelerden yasaklanabileceği iddia edildi

Rusya'nın, ABD ve Avrupa Birliği'nin Moskova'ya karşı ek yaptırımlarını artırması durumunda, karşı atağa geçerek batılı ülkelerden otomobil alımlarını da kapsayan yeni sınırlamalara gidebileceği belirtiliyor. Moskova'da yayınlanan Vedomosti Gazetesi’nde yer alan habere göre, bu önlemlerin Rusya'da fabrikası bulunan uluslararası otomotiv markaları için yumuşatılması beklenirken, Daimler AG'nin Mercedes-Benz'i gibi ithal edilen lüks sınıf markalar daha kırılgan konumda olabilir. Batı, Rusya'yı Ukrayna'daki ayrılıkçı gerillaları silahlandırmakla suçlarken, Moskova bu iddiaları reddediyor. Batılı ülkeler Rusya'ya finans ve enerji sektörünü kapsayan yaptırımlar uygularken, Rusya da bu yatırımlara karşılık olarak batıdan pek çok gıda ürününün ithalatını durdurdu. Vedomosti Gazetesi'nin haberine göre araç ithalatına sınırlama getirilmesi Putin tarafından reddedilse de batının yeni yaptırımlar uygulaması durumunda alternatif olarak alınacak önlemler arasında yer almaya devam ediyor. Gazetenin haberine göre, hükümetten adını açıklamayan bir kaynak, Rusya'nın tamamen ya da kısmen yaptırım uygulayan ülkelerden araç ithalatını durdurabileceğini söylerken, bir başka kaynak da yeni önlemlerle ilgili bir talimat verilmediğini söyledi. Rusya sanayi bakanlığından da konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Rusya'da uluslararası otomotiv şirketleri 2000'li yılların ortalarından itibaren 5 milyar dolarlık yatırım yaptı. Hükümet ithal araçlar üzerindeki vergileri artırarak ve yedek parçalar üzerindeki tarifeleri düşürerek uluslararası yatırımcıyı teşvik etti. Rusya'da faaliyet gösteren uluslararası otomotiv firmaları arasında Ford Motor, Volkswagen, Renault, Toyota ve Hyundai yer alıyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)