E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemRusya ABD tahvillerinin neredeyse tamamını elden çıkardı---

Rusya ABD tahvillerinin neredeyse tamamını elden çıkardı

Rusya ABD tahvillerinin neredeyse tamamını elden çıkardı
20 Ekim 2018 - 17:45 www.borsagundem.com

180 milyar dolarlık ABD tahviline sahip Rusya'nın elinde kalan miktar 14 milyar dolara düştü.

ABD'nin yaptırım politikası nedeniyle son dönemde doların ekonomideki payını azaltma çalışmaları yapan Rusya'nın, ABD tahvillerinin neredeyse tamamını elden çıkardığı açıklandı. Rusya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre Ağustos ayı itibarıyla Rusya'nın elindeki ABD tahvilleri 14 milyar dolara düştü. Rusya, 2011 yılında 180 milyar dolarlık yatırımla en fazla ABD tahviline sahip ülkelerden biriydi.

'BU HAMLE YALNIZCA YAPTIRIMLARLA İLGİLİ DEĞİL'

Sputnik'e konuşan Otkrıtie Bank uzmanı Timur Nigmatullin, Rusya'nın hamlesinin sadece siyasetle ve ABD'nin yaptırımlarıyla ilgili olmadığını belirtti. Nigmatullin, ABD Merkez Bankası'nın faizleri yükselttiğine ve bunun tahvilleri ucuzlattığına dikkat çekti. Rus uzman, ABD tahvillerinin yerine altına yatırım yaptığını ve kısa vadeli mevduat hesapları açtığını sözlerine ekledi.

PUTİN ULUSAL EKONOMİNİN GÜVENLİĞİNE VURGU YAPMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptırımlar nedeniyle ulusal ekonominin güvenliğini sağlamak amacıyla dolara alternatif para birimleri bulmak zorunda kalmıştı. Valday Tartışma Kulübü'ndeki açıklamasında Putin, "Doların Rus ekonomisindeki payını azaltıyoruz. Bunu, doların değerini azaltmak için değil, ekonomik güvenliğimizi temin etmek için yapıyoruz. Sürekli yaptırımlarla karşı karşıya kalıyoruz ve bu, dolarla çalışmamıza engel oluyor" demişti. (Sputnik) 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALAATTİN CAMGÖZ20 Ekim 2018 21:08

    zeten bütün krallıklar zamanla yıkılmıştır.Tek krallık bence altın dır.bir gün gelecek ABD nin yaptığı bütün herşey dünya nın her yerinde yapılacak zaten ve çoktan da yapılmaktadır.doların artık ne anlamı var ki.çin ve japonya dolardan vazgeçsinler abd diye bir devlet olmaz.açlıktan geberirler.

  • Logos20 Ekim 2018 19:04

    Dolar ve tahvili ileride en büyük çöp olacak altın toplama işi bitince işleri tersine çevirecekler