E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiResmi Rezerv Varlıklar arttı---

Resmi Rezerv Varlıklar arttı

Resmi Rezerv Varlıklar arttı
26 Şubat 2021 - 10:43 www.borsagundem.com

Ocak ayında resmi rezerv varlıkları yüzde 2,6 artış gösterdi.

Merkez Bannkası verilerine göre, Ocak ayında Resmi Rezerv Varlıkları yüzde 2,6 artış gösterdi.

TCMB verisinin detayları şöyle:

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 2,6 artarak 95,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 7,2 artarak 51,9 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 2,5 azalarak 42,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre değişmeyerek 28,2 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tutarın yaklaşık 22,9 milyar ABD doları anapara, 5,3 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 59,3 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 20,9 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 3,6 artarak 48,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

İhracat arttı, ithalat azaldı

 

Hizmet sektörü üretici fiyatları arttı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)