E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemReisi: Protestolardaki şiddet eylemleri 'düşmanların komploları' ---

Reisi: Protestolardaki şiddet eylemleri 'düşmanların komploları'

Reisi: Protestolardaki şiddet eylemleri 'düşmanların komploları'
29 Eylül 2022 - 02:36 www.borsagundem.com

Ülkede ölümlere yol açan protestolardaki şiddet eylemlerini "düşmanların komploları" olarak niteleyen Reisi, Eleştiri ve protesto ile kargaşa ve kaos arasındaki sınırların belirlenmesi gerektiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran devlet televizyonunda canlı yayınlanan programda Mahsa Emini'nin ölümünden sonra 12 gündür ülkeyi etkisi altına alan protesto dalgasını ve "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyesine yönelik eleştirileri değerlendirdi.

Mahsa Emini'nin ölümünün herkesi üzdüğünü ve olayın yargıya intikal ettiğini belirten Reisi, Emini hastaneye kaldırıldığında Semerkant'ta bulunduğunu ve hadisenin soruşturulması için yetkililere talimat verdiğini söyledi.

Emini'nin ölüm haberini aldığında ise ailesini arayarak, başsağlığı dilediğini aktaran Reisi, "Bunun benim ve her İranlı için acı bir haber olduğunu ve konunun takipçisi olacağımı kendilerine söyledim. Konunun takipçisi olmak bizim vazifemiz, ilkemiz şeffaflık ve adaletin uygulanmasıdır." ifadelerini kullandı.

"Değerler değiştirilemez ama kanunun uygulanma şekli tartışılabilir"

Hadisenin adli tıp tarafından incelendiğini ve nihai raporun birkaç gün içinde açıklanmasını beklediklerini söyleyen Reisi, "Kurumlar tarafından ön raporlar verildi ancak nihai görüş henüz sunulmadı ve elbette nihai görüşün yargı sistemi tarafından verilmesi gerekiyor. Adli Tıp Kurumu, konuyu inceleyip görüşünü açıklayacak biz de bu kurumun kesin raporunu bekliyoruz." diye konuştu.

Ülkede 2005'ten bu yana görev yapan ve "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyesine yönelik eleştirileri de değerlendiren Reisi, şunları kaydetti:

"Bu süreçte kolluk güçlerinin yöntemine ilişkin medyada, gazetelerde ve kamuoyunda yorumlar yapıldı. Öneriler ve eleştiriler var. Ne bu tartışma ne de bir kanun ve kararın genel uygulaması konusunda olumlu ve olumsuz görüşlerin dile getirilmesinden korkmalı.

Farklı görüşler alınmalı ve ifade edilmelidir. Bunun uygulanma yönteminin yanlış olduğu düşünülüyorsa ve yeni fikirler varsa bu yeni görüşler tartışılıp uygulanabilir. Değerler değiştirilemez ama kanunun uygulanma şekli tartışılabilir."

"Düşmanların komploları"

İran Cumhurbaşkanı, İrşad devriyesinin uygulamalarının yeniden gözden geçirilip geçirilmeyeceğine dair soruya da "Yasanın uygulanmasında en iyi yöntemler dikkate alınmalıdır. Muhalif görüşler için platform sağlamalıyız. Hükümet bu görüştedir." dedi.

Ülkede ölümlere yol açan protestolardaki şiddet eylemlerini "düşmanların komploları" olarak niteleyen Reisi, "Tartışma, eleştiri ve hatta bazı sorunlar hakkında protestolar yanlış değildir. Eleştiri ve protesto ile kargaşa ve kaos arasındaki sınır belirlenmelidir. Kargaşa ve kaos dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

"Adil bir anlaşma istiyoruz"

Nükleer anlaşmaya ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Reisi, geçen haftaki New York ziyareti sırasında Avrupalı liderlerle görüşmelerinde ülkesinin anlaşmaya dönüş için güçlü güvenceler istediğini bir kez daha vurguladığını söyledi.

Avrupa ülkelerinin ABD karşısında bağımsız hareket edemediğini ifade eden Reisi, "Sayın (Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron ile yaptığım görüşmede nükleer müzakereler konusu gündeme geldi. Adil bir anlaşma istediğimizi vurguladık. Kendisi ABD'nin anlaşmadan tek taraflı çekilmesinden sonra Avrupalıların taahhütlerini yerine getirmediğini de kabul etti." dedi.

İran interneti kesecek

İran’da tansiyon yükseliyor

Musk'tan İran'a karşı muafiyet talebi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.29 Eylül 2022 04:52

    ŞİDDETİ BAŞLATAN KİM ?HANGİ DİN KİTABINDA BAŞI AÇIK KADINLARI DÖVÜN/İŞKENCE EDİN DİYOR ? HİÇBİRİNDE DEMİYOR HANGİ DİN KİTABINDA İÇKİ İÇENLERİ İDAM EDİN DİYOR ? HİÇBİRİNDE DEMİYOR SİZİN DİNİ UYGULAMALARINIZ İNSANİ/VİCDANİ OLMAKTAN ÇIKIP ŞEYTANİ OLMAYA DÖNÜŞMÜŞ

  • Sbh29 Eylül 2022 10:43

    Katılıyorum. Bunlar şeytanın askerleri, kendilerini Allah sanıp sebepsiz yere kadınları katledenler, insanlara zulmedenler dini örtüye bürünüp sonucunu yine öbür tarafa bağlayanlar. Gidipte dönen var mı? Bunlar şımarık bencil yaratıcı adına karar verenler! Umarım insanlık adına yok olurlar Ceheneme cevirdiler dünyayı.