E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaQua Granite’in halka arzında iki rekor birden kırıldı---

Qua Granite’in halka arzında iki rekor birden kırıldı

Qua Granite’in halka arzında iki rekor birden kırıldı
07 Nisan 2021 - 16:20 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım, Türkiye’de son üç yılın en büyük şirket halka arzına imza attı !

Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarından biri olan İnfo Yatırım aracılığında, 2018’den bu yana borsaya açılan şirketlerin en büyüğü olan Qua Granite’in halka arzı başarıyla gerçekleştirildi.  5-6 Nisan tarihlerinde gerçekleşen halka arzda, 846 bin 353 yatırımcı sayısıyla hem tüm zamanların en yüksek yatırımcı katılım rekoru kırıldı, hem de 2,3 milyar TL’ye ulaşan taleple Borsa’da Satış yöntemiyle yapılan halka arzlarda en yüksek talep tutarı elde edildi.

Türkiye’nin en büyük teknik granit üreticilerinden biri olan ve üretimini Aydın’ın Söke ilçesinde sürdüren Qua Granite’in halka arzı, son üç yılın en büyük şirketinin halka arzı olarak öne çıktı.

Büyüklüğü 395 milyon TL olan halka arzda, satılan toplam 24 milyon adet payın 15 milyon adedi sermaye artırımı yoluyla, 9 milyon adedi de ortak satışı şeklinde gerçekleşti. Halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 20 olurken, Borsa onayını takiben Qua Granite payları QUAGR koduyla BİST Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak. Halka arz fiyatının 16.46 TL olduğu halka arzda, 139.132.288 adet karşılığı 2,3 milyar TL’lik talep geldi. Böylelikle Borsa’da Satış yöntemiyle yapılan halka arzlar içerisindeki en yüksek talep tutarına ulaşıldı.

Rekor düzeyde yatırımcı katıldı

Bireysel yatırımcıları ve eşit dağıtımı ön plana çıkaran “Borsa’da Satış” yönteminin uygulandığı halka arza, tüm aracı kurumlar üzerinden yoğun bir yatırımcı katılımı yaşanırken, 846.353 yatırımcı sayısı ile tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşıldı.

Halka arza aracılığı İnfo Yatırım gerçekleştirdi

Son iki yıldır sermaye piyasalarında hızla büyüyerek geniş ürün çeşitliliği ile öne çıkan aracı kurumlardan biri olan İnfo Yatırım, Qua Granite paylarının halka arz sürecini sürecini başarıyla tamamladı.

Bireysel yatırımcıları ve eşit dağıtımı ön plana çıkaran Borsa’da Satış yönteminin uygulandığı halka arza tüm aracı kurumlar üzerinden yoğun bir yatırımcı katılımı yaşanırken, 846.353 yatırımcı sayısı ile tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşıldı. Son dönemde özellikle halka arzlar yoluyla yatırımcı sayılarında ciddi artış yaşanırken, Qua Granite halka arzına toplam yatırımcı sayısının yaklaşık üçte biri katılmış oldu. Bu durumda özünde sermayenin tabana yayılmasını hedefleyen halka arz kavramı yerini bulmuş oldu.

İnfo Yatırım olarak, başta halka arza yoğun katılım gösteren tüm bireysel ve kurumsal yatırımcılar olmak üzere, halka arzın başarıyla gerçekleşmesi için emir iletimine aracılık eden tüm yatırım kuruluşlarına, bu süreçte bizlere her türlü desteği veren Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul’a teşekkür ederiz.

İnfo Yatırım Hakkında

1994 yılından bu yana sermaye piyasaları alanında faaliyet gösteren İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş., bireysel ve kurumsal yatırımcılara, sermaye piyasası araçlarının alım – satım aracılığının yanı sıra yatırım danışmanlığı, portföy yönetimi ve kurumsal finansman hizmetleri sunuyor. Türkiye’nin en büyük 10 menkul yatırım şirketi arasında yer alan ve banka dışı en büyük menkul yatırım şirketlerinden biri olan İnfo Yatırım, Borsa İstanbul’da İNFO koduyla işlem görüyor ve İstanbul merkez olmak üzere 20 irtibat ofisiyle yurt çapında faaliyet gösteriyor.

Tureks ve Qua Granite hisselerine rekor talep

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • DNAN YAĞMUR08 Nisan 2021 12:27

  Selam Arkadaslar Bana 29 Adet lotus 477 tl den verdi ama sabah baktim portfoyden -477 tl yaziyor neden yardımı olcak arkadas varmi lutfen

 • Sedat kara08 Nisan 2021 13:23

  İşlem görmeye başlayınca düzelecektir merak etme telaş etme

 • Hkn07 Nisan 2021 22:46

  Bin lot talep ettim,29 lot verdiler hani adil eşit dağılım olacaktı, yazıklar olsun

 • Gürsel gideroğlu08 Nisan 2021 09:40

  Senin kaçtane talep ettiğin önrmli değil önemli olan kaç kişi almak istiyor hisseyi talep eden kişilere ortak bölünüyor.herkez aynı adette hisse sahibi oluyor.kardeş adaletli olan bu zaten eşit dağılımlara okadar para bağlama na gerek yok 50-100 tane hisse girsen yeterli

 • Mehmet D.08 Nisan 2021 08:30

  Mal herif eşit dağıtım bu işte,1000 lot talep eden ile 1 milyon talep edene aynı lot veriliyor. Talep/ hisse adedi umarım anlamışsındır.

 • Murat08 Nisan 2021 00:18

  :) kamiş eşit dağıtım böyle oluyor işte. Herkese eşit. Adı üstünde. Senin talebinin bir önemi yok.

 • acacu07 Nisan 2021 23:18

  800 küsür bin kişi talep etmiş, eldeki hisseleri herkese 29 ar adet dağıtmışlar. Daha ne kadar eşit olacak? Talep eden çok, hisse sayısı sınırlı.

 • Cemıl07 Nisan 2021 21:12

  100 lot talep ettim ama 29 lot alabildik.

 • Tebrikler07 Nisan 2021 19:57

  Büyük iş

 • İnfo yaparsa 07 Nisan 2021 19:42

  Daha iyisi yok

 • vatandaş07 Nisan 2021 19:00

  Hedef girişimin elindeki pay %17 değil %1,7 dir hatalı bilgi vermeyelim lütfen ,yani hedef girişimin elinde toplam 1,800,000 lot var nuda kağıda hiçmi hiç etki yapmaz ,çünkü altı kattan fazla talep görmüş zaten kağıt,ancak hedef girişim buralardan satacak kadarda ahmak değil ,bakalım kağıt kaç tavan yapacak bir bir diğer husus ne zaman satacak ,satacakmı ,kısaca onun satışı qua granite sinek vızıltısı gelir millet içer o kadar lotu ,ancak her halükarda hedef girtişime mis gibi yarayacak özetle hedef girişim hedefi tam on ikiden vurmuş olacak bu yatırımıyla ,zamanında ilieriyi görüp almışlar haklarıdır şimdi helali hoş olsun,qua granit halka arzı yokken onlar elini taşın altına koyup ortak olmuşlar e haliyle meyvesini yemekte en doğal haklarıdır

 • CEMİL MERİÇ 07 Nisan 2021 18:43

  ARTIK HEDEF GİRİŞİM ELİNDEKİ %17 PAYI YÜKSELDİKÇE PİYASAYA BASAR .KÜÇÜK YATIRIMÇIKTI PERT.SPK UYUMA

 • acemi borsacı07 Nisan 2021 16:35

  29 lot aldık .HAMDOLSUN.Yalnız anlamadığım halka arz olan şirketlerin payları bu kadar küçük miktarlarda yatırımcılara dağıtılıyor  fakat  hissede satışa geçildiği vakit 100 binler 50 bin lotlar bir anda satış yiyor .bu nasıl oluyor .tecrübeli ustalar bu konuyu açıklayabilir mi.

 • Nejdet örs08 Nisan 2021 00:54

  Bankalar ve diğer yatırımcı kurumlara belli miktarlarda pay veriliyormuş eşit dağılım derken bizim düşündüğümüz anlamda eşit dağılım değil yani kurumlara milyon civarlarında kalanı diğer yatırımcıya eşit esasen böyle olunca eşit dağılım adı altında halka arzın mantığıda yok bana göre bu benim düşüncem

 • Borsa kısmeti07 Nisan 2021 19:15

  O zamana kadar hisseleri aracı kurumlar topluyor onlar da zamanı geldiğinde yukarıdan blok halinde satıyor