E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem'Putin'in Kur'an alıntısı Ortadoğu'daki tüm ülkelere çağrı'---

'Putin'in Kur'an alıntısı Ortadoğu'daki tüm ülkelere çağrı'

'Putin'in Kur'an alıntısı Ortadoğu'daki tüm ülkelere çağrı'
17 Eylül 2019 - 19:39 www.borsagundem.com

Rus uzman Boris Dolgov, Ankara’daki Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında Putin’in Kur’an-ı Kerim’den alıntı yapmasının Ortadoğu bölgesindeki tüm ülkeler için dünyaya yapılan bir çağrı olduğunu belirtti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'da dün yapılan Üçlü Suriye Zirvesi sonrası kameralar karşısına geçerek, Yemen'de bir insani trajedinin yaşandığını ve ülke olarak yardıma hazır olduklarını belirtti. Kuran-ı Kerim'e atıfta bulunan Putin, şu ayeti hatırlattı:

"Allah'ın ipine sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, o kalplerinizi birleştirmişti? İşte o'nun nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz."

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi kıdemli uzmanı Boris Dolgov, Sputnik’e demecinde Putin’in Kur’an-ı Kerim’den alıntı yapmasının Ortadoğu bölgesindeki tüm ülkeler için dünyaya yapılan bir çağrı olduğunu söyledi:

“Rusya Devlet Başkanı’nın Kur’an’dan kalplerin birleşmesinden, Allah’ın üzerindeki nimetinden ve kardeş olunmasından bahsedildiği ayete atıfta bulunması gerçekten dünyaya, Ortadoğu’daki çatışmalarda yer olan tüm taraflar arasında barışmaya yönelik yapılan önemli bir çağrı. Sadece Suriye’deki çatışma değil, aynı zamanda Basra Körfezi’nde, Suudi Arabistan ve İran arasındaki çatışmalar ve onlara şöyle ya da böyle çekilmiş olan tüm ülkeler söz konusu. Rusya tarafından bu çağrının, Suriye’deki çatışmaların başında da, Ortadoğu’daki ihtilaf ile ilgili olarak ta defalarca yapıldığını söylemek gerekir. Rusya’nın politikası, barış çağrısında bulunmak, istikrarın sağlanması ve ihtilafların üstesinden gelinmesi için elinden gelen her şeyi yapmak. Bu çağrı, ihtilafların barışçıl yollardan çözülmesi gerektiğine dair bir işarettir. Bu özellikle Suriye’yi ilgilendiriyor. Aynı zamanda Yemen’deki durumu, Suudi Arabistan-İran zıtlaşmasını da kapsıyor.”

Rus uzman, en önemli konu olarak uluslararası arenada birçok ülkenin Putin’in bu çağrısına kulak vermiş olmasına dikkat çekti: “Bu çağrıya ne derece kulak verilebileceği ise farklı bir konu. Burada ülke liderlerine yapılan bir çağrı var, bu liderler kendi çıkarlarını ne derece aşabilecek, bir takım hırslı planlardan hangi ölçüde vazgeçerek ihtilafları barışçıl yollardan çözebilecek.”

Suriye’deki çözüm sürecini örnek veren Dolgov, şöyle konuştu:

“Suriye’deki çatışmanın sadece siyasi yollardan çözülmesinin mümkün olduğu birçok kez açıklanmıştı. Ancak maalesef ihtilaf devam ediyor ve içinde yer alan tüm ülkelerin kendi çıkarları bulunuyor.”

Rus uzman, Vladimir Putin’in Ankara’da kullandığı ifadelerinin aynı zamanda ‘Türkiye’ye, Suriye yönetimine ve İran’a, aralarındaki ihtilafları aşmaları için yapılan bir çağrı’ olduğunu da sözlerine ekledi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Lenar24 Eylül 2019 14:32

  Rusya'da 20 milyona yakın Müslüman yaşıyor. Binlerce cami yapıldı ve yapılmakta. Putin başkanın izlediği yolu tasvip ediyoruz. Tüm Dünya Müslümanlarının birlik olup ABD'ye karşı durmaları Rusya'nın işine gelir.

 • Nihat17 Eylül 2019 22:46

  Bu delikanlıda iş var!   Bu zamanda Kuran ın bir ayetini hem de bu şekilde dile getiren birisi kesinlikle boş biri değil!

 • misafir17 Eylül 2019 23:08

  sana da rubleyle sırattan uçarak geçen halı satacakmış nihat. ulen kgb ajanı yakalamış bu kekoları, ne güzel oynatıyor parmağında. bi ayet, 2 gurur okşayıcı söz, al fakir ülkenin milyonlarını kremlin'de çatır çatır ye. güzel dünya

 • erol g.17 Eylül 2019 21:15

  KURAN''DA NİSA SURESİ 117-118 AYETLERİ LANETLENEN ŞEYTAN'IN LANETLENMESİNE NEDEN OLAN İNSANLARDAN İNTİKAM ALMA ŞEKİLLERİNDEN BİRİNE BAZI DİN GÖREVLİLERİ ÇOCUK SÜNNETİ DİYOR SAYIN BAŞKAN PUTİN KURANDAN ÖĞÜT GÖSTEREREK BARIŞ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYOR

 • nedim17 Eylül 2019 22:48

  Rahatsiz mı oldun?  Sen sünnet oldun mu?

 • Mt17 Eylül 2019 21:11

  Müslüman liderlein neyapmasi gerektigini kitabınızı okuyarak atlatmış daha nedesin