E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKulisPutin'in bir sonraki adımı 3. Dünya Savaşı mı?---

Putin'in bir sonraki adımı 3. Dünya Savaşı mı?

Putin'in bir sonraki adımı 3. Dünya Savaşı mı?
21 Eylül 2022 - 11:34 www.borsagundem.com

Rusya liderinin kısmi seferberlik ilan etmesi, "Moskova'nın bundan sonraki adımı ne? Bir nükleer savaş tehdidi arttı mı? 3. Dünya Savaşı çıkar mı?" sorularını gündeme getirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün gece yapması gereken ve bu sabaha ertelediği Ulusa Sesleniş konuşmasında 'kısmi seferberlik' ilan etti. Putin'in açıklamaları büyük yankı uyandırırken "Moskova'nın bundan sonraki adımı ne? Putin nükleer savaş da başlatabilir mi? 3 Dünya Savaşı tehdidi mi?" sorularını gündeme getirdi. 

Putin'in açıkladığı kısmi seferberlik, sadece askerlik eğitimi almış olanları kapsıyor. Ancak karar ile birlikte en az 300 bin Rus'un orduya çağırılacağı tahmin ediliyor. 

Putin'in kısmi seferberlik kararı, askeri ve strateji uzmanlarınca "Rezervlerinin yetersiz kaldığının ispatı" şeklinde yorumlandı

Kısmi seferberlik kararının ardından merak edilen en önemli konu ise Putin'in bundan sonra atacağı adım ya da adımlar.

"Elimizde güçlü silahlar var"

Batılı ülkelerin Ukrayna'da barışçıl çözüm istemediklerini savunan Putin'in, "Toprak bütünlüğümüz tehdit ediliyor. Batı bizi yok etmek istiyor. Elimizde güçlü silahlar var. Rusya mevcut tüm yolları kullanacak, bu bir blöf değil" şeklindeki sözleri, Rus liderin kısmi seferberlikle yetinmeyeceğini de gözler önüne seriyor. 

Varoluş nedeni mi?

Ukrayna'da beklemediği bir direniş ile karşılaşan ve kendi rakamlarıyla 6 bin asker kaybeden (Ukrayna kaynaklarına göre 60 bin) Putin'in bu savaşı kendi geleceği için bir varoluş ya da tükeniş gibi gördüğünü belirten uzmanlar, Rusya Devlet Başkanı'nın gerektiğinde bir nükleer silah kullanmaktan da kaçınmayabileceği görüşünü paylaşıyor. 

Ruslar geceden ülkeyi terk etmeye başladı

Putin'in dün akşam yapması gereken Ulusa Sesleniş konuşmasını ertelemesinin ardından ABD istihbaratının da "seferberlik ilan edecek" iddiasının gelmesi ve Rusya Meclisi alt kanadı Duma'nın seferberlikten kaçanlara verilen hapis cezasını 5 yıldan 10 yıla çıkarması üzerine ülkede bir panik gözlendi. Havalimanları yurt dışına uçak bileti arayanlarla doldu. 

En büyük rağbet İstanbul'a

Rus vatandaşlarının en çok gitmek istedikleri ülkelerin başında da Türkiye'nin olduğu öğrenildi. Moskova'dan İstanbul'a bilet fiyatları 30 bin TL'ye kadar çıktığı bilet fiyatlarının da her geçen dakika yoğun ilgiden ötürü yükseldiği görüldü.

Putin'in açıklamaları Moskova Borsası'na satış getirdi

 

Putin, seferberlik ilan etti

 

Ruslar Türkiye'ye kaçmaya başladı!

 

Uzayan işgal Rusya'ya seferberlik ilan ettirebilir

 

UEFA, Rusya'yı EURO 2024'ten men etti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)