E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPutin, 'gelecek hafta zor geçecek' dedi tatil ilan etti---

Putin, 'gelecek hafta zor geçecek' dedi tatil ilan etti

Putin, 'gelecek hafta zor geçecek' dedi tatil ilan etti
25 Mart 2020 - 16:42 www.borsagundem.com

Rusya Devlet Başkanı Putin, korona virüse karşı alınacak önlemler kapsamında cuma gününden itibaren 5 Nisan'a kadar resmi tatil ilan etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kovid-19 salgını nedeniyle, 22 Nisan'daki anayasa referandumunun erteleneceğini, gelecek hafta vatandaşların idari izinli sayılacağını duyurdu.

Rusya'da korona virüs önlemi:

-Başkan Putin cuma gününden başlayarak 5 Nisan'a kadar resmi tatil ilan etti. Rus lider vatandaşlardan bu sürede evlerinde kalmalarını ve sağlık tavsiyelerine titizlikle uymalarını istedi.

-Putin'in kararıyla 28 Mart cuma akşamından 5 Nisan pazar akşamına kadar ülke resmi tatile girecek. Çalışanlar "ücretli tatil" yapacak.

-22 Nisan için planlanan anayasa değişikliği referandumu da ileri bir tarihe ertelendi.

-Çocuklu ailelere para yardımından KOBİ'lere vergi ve kredi ödemelerine ertelemeye kadar pek çok detaylı düzenleme yapıldı.

-KOBİ'lerin ödediği, KDV hariç tüm vergilerin 6 ay ertelenmesi kararlaştırıldı.

-Bankalardaki 1 milyon rublenin üzerindeki mevduatların faiz gelirinden yüzde 13 vergi alınacak.

-Sputnik'in aktardığına göre Rusya'nın korona virüsle mücadele edecek güçte olduğunu belirten Putin, temel önceliklerinin vatandaşların sağlığı olduğunu ifade etti.

-Önümüzdeki haftayı 'ücretli tatil' ilan eden Putin, 22 Nisan'da yapılması planlanan anayasa değişikliği halk oylamasının da ileri bir tarihe ertelendiğini vurguladı.

-Söz konusu 'ücretli tatilin' korona virüs salgınının yayılmasını önlemeye katkı sunacağının altını çizen Putin, halk oylamasının yeni tarihinin daha sonra doktorlarına tavsiyelerine göre belirleneceğini kaydetti.

-Putin, "Halk oylamasının daha ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bölgelerdeki ve ülke genelindeki durumun nasıl geliştiğini değerlendireceğiz ve yalnızca profesyonel görüşü, doktorların, uzmanların tavsiyelerini esas alarak halk oylamasının yeni günüyle ilgili karar alacağız" dedi.

-Putin, 28 Mart-5 Nisan tarihleri arasındaki 'ücretli tatil' döneminde sağlık kuruluşlarının, eczanelerin, marketlerin, finans kuruluşlarının ve taşımacılık sektörünün yanı sıra tüm hükümet kurumlarının çalışmaya devam edeceğine dikkat çekti.

-İş dünyasına da seslenen Putin, işgücü piyasasında istikrarı koruma ve işsizliğin artmasına izin vermeme çağrısı yaptı.

-Putin, "Şimdi tüm işverenlere sesleniyorum; ana görevimiz işgücü piyasasında istikrarı sağlamak, işsizliğin artmasına izin vermemektir. Devlet, bu görevlerin yerine getirilmesine; iş dünyasına destek sunacak" diye konuştu.

-Çalışanların işlerinde kalabilmeleri için KOBİ'lere yardım etmeleri gerektiğini kaydeden Rus lider, "Başta hizmet sektöründekiler olmak üzere KOBİ'ler, mikro işletmeler şu anda ciddi zorluklarla karşı karşıya. Siparişleri ve ciroları azalıyor. Bu tür şirketlere çalışmalarını sürdürmeleri, yani çalışanlarını işte tutmaları için yardım edilmeli" ifadelerini kullandı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)