E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPowell’ın söylemleri sonrasında piyasalarda toparlanma çabası etkili---

Powell’ın söylemleri sonrasında piyasalarda toparlanma çabası etkili

Powell’ın söylemleri sonrasında piyasalarda toparlanma çabası etkili
13 Mayıs 2022 - 09:21 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

ABD’de ÜFE beklentilerin üzerinde bir artış kaydederken, küresel çapta enflasyon kaynaklı ve merkez bankalarının agresif bir sıkılaşmaya gideceğine dair endişeler korunuyor. ABD’deki enflasyon verileri piyasalar üzerinde baskı oluştururken, Fed Başkanı Powell’ın 75 baz puanlık faiz artırımının değerlendirilmediğini tekrar vurgulaması risk iştahı ve piyasalarda toparlanmanın yaşanmasına katkı sağladı. Buna karşın ana risk başlıkları ön planda kalmaya devam ediyor.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 10:00 Türkiye – Sanayi Üretimi Önem: Orta
• 12:00 Euro Bölgesi – Sanayi Üretimi Önem: Orta

BIST-100 güne başlangıç

ABD’deki enflasyon verileri sonrasında risk iştahı ve hisse piyasalarında baskının artış kaydettiği görüldü. Dün akşam saatlerinde Powell’ın söylemleri sonrasında ise hisse piyasalarında son günlerde yaşanan kayıpların ardından bu sabah toparlanma çabası etkili oluyor. Yurt dışındaki zayıf görünümün de etkisiyle BIST-100 Endeksi dün günü %2,57 oranında kayıpla 2.390,98 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah alıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 15,39 – 15,40 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 09:00 itibariyle 15,42’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yurtdışındaki negatif görünüm ve Borsa İstanbul’daki teknik göstergelerde oluşan yorulma endekste önceki gün ana yükselen trendin altına sarkılmasına dün de bu trendin altında satışların sertleşmesine neden oldu. Endeks son iki günde gelen satışlarla birlikte konsolide sürecinden çıkarak düşüş trendine girmiş durumda. Bu nedenle önümüzdeki günlerde yukarıda önemli bir trend kırılımı gerçekleşmediği sürece yükselişlere daha temkinli yaklaşıyor olacağız. Bugün bu trend kabaca 2490 civarında bulunuyor. Bu trend öncesinde ise açılışta aşılmasını beklediğimiz 2.400 üzerinde 2.430 ve 2.465 ara dirençler olarak izlenebilir. Endeksin haftayı 2.400 altında tamamlanması teknik baskının gelecek haftaya taşınmasına da sebep olabilir. Bu durumda dünün düşüğü olan 2360 civarı oldukça kritik olacaktır.

Yabancıların favori hisse senetleri

 

Yatırımcı ilgisinin arttığı 9 hisse

 

Günün önemli şirket haberleri 13/05/2022

 

Petrolde ambargo etkisi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)