E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPowell'ın faiz indirimi Fed'de rekor düzeydeki fikir birliğini sonlandırabilir---

Powell'ın faiz indirimi Fed'de rekor düzeydeki fikir birliğini sonlandırabilir

Powell'ın faiz indirimi Fed'de rekor düzeydeki fikir birliğini sonlandırabilir
18 Temmuz 2019 - 14:18 www.borsagundem.com

Fed'in faiz indirimine gitmesi durumunda Powell'ın 68 yılın en az muhalife sahip Fed birliği sona erebilir

Jerome Powell Fed başkanları arasında 68 yılın en az muhalife sahip olan lideri konumunda bulunuyor. Ancak bu birlik, Powell 10 yıldan uzun sürenin ilk faiz indirimine giderken ABD Başkanı Donald Trump'ın sert eleştirilerinin de etkisiyle son bulabilir.

Ekonomistlere göre Powell'ın 30-31 Temmuz toplantısında faiz indirimi istemesi durumunda en azından iki Fed yetkilisi ayrışabilir veya çoğunluk karşısında oy kullanabilir. Uzmanlar Kansas Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren'i işaret ediyor. Randal Quarles'ın ise George ile Rosengren'e katılmaya meyilli olduğu ancak muhtemelen katılmayacağı belirtiliyor.

Diğer iki bölgesel Fed başkanları, Atlanta'dan Raphael Bostic ve Richmond'dan Thomas Barkin geçen haafta faiz indirimi konusunda kuşkucu olduklarını, çünkü işsizliğin düşük ve ekonomik güçlü göründüğünü söylemişlerdi. Bu durum, 17 politika yapıcı arasında giderek derinleşen bölünmeleri yansıtıyor. İkisinin de bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkının bulunmamasına rağmen düşüncelerini toplantıda dile getirebilecekler.

Bank of America Merrill Lynch (BofA) ABD ekonomisi birim yöneticisi Michelle Meyer, “Muhalifler Fed'in inanılırlığını ve mesajını olumsuz etkiliyor. Ayrışmalar kalıcı olursa piyasalar Fed'in uygun politikayı uygulama kabiliyetinden şüphe edecektir.” dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)