E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPowell'ın açıklamalarının ardından altın fiyatları rekor kırdı---

Powell'ın açıklamalarının ardından altın fiyatları rekor kırdı

Powell'ın açıklamalarının ardından altın fiyatları rekor kırdı
02 Aralık 2023 - 08:37 borsagundem.com

Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının ardından Fed'in para politikası sıkılaşmasını tamamladığına dair beklentilerin artmasıyla altın fiyatlarındaki yükseliş hız kazandı.


Altın fiyatları, ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikası sıkılaşmasında sona geldiği ve gelecek yıl faiz indirimine başlayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Altının ons fiyatı 2.075,41 dolarla rekor seviyeye yükselmesi sonrası TSİ 08.40 itibarıyla 2.072,22 dolardan işlem gördü.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın bugünkü açıklamalarının ardından Fed'in para politikası sıkılaşmasını tamamladığına dair beklentilerin artmasıyla altın fiyatlarındaki yükseliş hız kazandı.

Powell, Atlanta’daki Spelman College’da yaptığı konuşmada, yetersiz ve aşırı sıkılaşma riskleri daha dengeli hale gelirken Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) dikkatli bir şekilde ilerlediğini yineledi.

Attıkları güçlü adımların politika faizini oldukça kısıtlayıcı bir bölgeye taşıdığını belirten Powell, "Yeterince kısıtlayıcı bir duruşa ulaştığımız sonucuna güvenle varmak veya politikanın ne zaman gevşeyebileceğine dair yorum yapmak için erken olacaktır. Gerekmesi halinde politikayı daha da sıkılaştırmaya hazırız." dedi.

Analistler, piyasaların Powell'ın faiz oranlarının oldukça kısıtlayıcı bir bölgede olduğuna ilişkin yorumlarına odaklandığını, para politikasının gevşetilmesi konusunda konuşmak için erken olduğu yönündeki uyarısının göz ardı edildiğini belirtti.

Baskı altında nasıl korkusuzca yatırım yapabilirsiniz?

 

Altındaki rekor rallinin perde arkası

 

Goldman Sachs 12 aylık altın fiyatı tahminini yükseltti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Dün bugün yarin03 Aralık 2023 18:48

    Altın ABD ve Avrupa ekonomilerinin batışını teyitliyor bire tuz kaldiracli islemler ve elinde olmayan altınlarla yapılan müdahalelerde artık yemiyor beş yıl içinde yeni dünya düzenine gecilecek çürümüş batı ve onun pislikleri ikinci plana gerileyecek bu daha başlangıç bile değil şuan altının adil değeri ons dolar 9000 dolar ve üzeri hala çok mesafe var bir iki yıla boşluğu dolduracak

  • KEZİBAN KORTANLI02 Aralık 2023 11:41

    Sizleri bir senedir uyarıyorum altın patlayacak diye. şeçimlerden  sonra altının gramı 3 750- 4 450 TL olacaktır.