E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPowell sonrası dolar gevşedi---

Powell sonrası dolar gevşedi

Powell sonrası dolar gevşedi
11 Temmuz 2019 - 08:32 www.borsagundem.com

Fed Başkanı Jerome Powell'ın daha büyük faiz indirimi beklentilerini canlandıran açıklamaları sonrası dolar/TL bugün 5.70 seviyesinin altında hareketini sürdürdü.

Dolar saat 17:43 itibariyle 5.6684 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.6514 lira, en yüksek 5.6918 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.3943 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1256 seviyesinde. Gram altın 257.1 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 19.00 seviyesinde.

Powell: Geniş para politikası için uygun ortam görünüyor

Fed tutanakları yayımlandı

Fed Başkanı Jerome Powell'ın daha büyük faiz indirimi beklentilerini canlandıran açıklamaları sonrası dolar/TL bugün 5.70 seviyesinin altında hareketini sürdürdü. 

Piyasalar Powell'ın ABD senatosunda bankacılık komisyonunda yapacağı sunumu ve komisyon üyelerinin sorularına vereceği cevapları izleyecek. 

Gelişmekte olan piyasalardaki olumlu havaya rağmen, iç riskler nedeniyle dolar/TL'de aşağı yönlü eğilim bugün nispeten sınırlı kaldı. 

Dün güne 5.73 civarından başlayan dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TCMB'ye yönelik açıklamaları ardından 5.75'in üzerini görse de Fed'den gelen açıklamalarla birlikte yönünü aşağı çevirdi. 

"Piyasalar Fed'in faiz indirimine odaklanmışken, içerideki riskler bir süre göz ardı edilecek gibi" diyen bir bankacı, "Piyasa Fed tarafında gevşemeyi fiyatlarken TL satılmıyor ancak içerideki riskler nedeniyle aşağıdaki hareket sınırlı kalıyor. 

Bir süre böyle devam edecek gibi" dedi. Powell dün Kongre'ye yaptığı konuşmada ABD ekonomisinin beklentilerin altında gelen imalat verisi, zayıf enflasyon ve devam eden ticaret savaşı nedeniyle tehdit altında olmaya devam ettiğini, Fed'in ABD'de ekonomik büyümeyi sürdürmek için "uygun şekilde" adım atmaya hazır olduğunu belirtti. 

ABD'de geçen hafta açıklanan tarımdışı istihdam verisi Fed'in faizleri 50 baz puan düşüreceğine beklentilerini azaltmıştı. Piyasalar 25 baz puanlık faiz indirimini daha olası bir seçenek olarak görüyorlardı. Ancak Powell'ın dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin temkinli açıklamaları Fed'in 30-31 Temmuz tarihlerde yapacağı toplantıda daha büyük çaplı faiz indirimine gideceği beklentilerini yeniden canlandırdı. 

Dolarda gözlenen değer kaybına paralel, küresel olarak faizlerin düşük seyredecek olması TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinde olumlu bir havaya neden oluyor. Ancak küresel piyasalardaki olumlu havaya karşın yurtiçindeki riskler TL'de kazançları sınırlıyor. 

Analistler yüksek dolarizasyon, TCMB'nin para politikasına ilişkin belirsizlikler, bu ay içinde teslim edilmesi beklenen S-400'ler nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulama ihtimali ve Türkiye'nin Kıbrıs'ın kuzeydoğusunda yeni bir petrol ve doğalgaz sondaj faaliyeti yürütmeye başlamasıyla Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklı artmaya başlayan tansiyonun TL için küresel piyasalara paralel olası değer kazançları karşısındaki ana risk unsurları olarak öne çıktığını belirtiyor. 

Öte yandan son dönemde daralan ve Mayıs'ta aylık bazda fazla veren cari denge de TL için destekleyici bir unsur olarak öne çıkıyor. 

TCMB tarafında yeni başkan Murat Uysal'ın önümüzdeki günlerde düzenlemesi beklenen toplantıda para politikasına yönelik vereceği mesajlar yakından izlenirken, 25 Temmuz'da yapılması beklenen faiz indiriminin beklenenden daha agresif olup olmayacağı piyasalarda yön belirleyici olacak. 

Reuters'ın dün 18 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre Çetinkaya'nın görevden alınarak faizlerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Murat Uysal'ın TCMB başkanlığına getirilmesinin ardından bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB'den indirim beklentisi başkan değişimi öncesine göre 100 baz puan artarak 200 baz puana yükseldi. 

TCMB'nin bu ay faiz indirimlerine başlamasını bekleyen katılımcıların sayısı da başkanın değişiminden önceki döneme göre arttı. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "faizde verilen talimatlara" uymadığı için görevden aldığı TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın bundan önceki kararları nedeniyle "ağır bedeller" ödediklerini, merkez bankasının tamamen revize edemezler ise ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaklarını belirterek, bundan sonraki süreçte faiz politikalarının nasıl şekillendiğinin de en kısa sürede görüleceğini söyledi. 

Öte yandan Avrupa Birliği (AB), hazırladığı taslak metine göre Kıbrıs'ta "yasadışı" hidrokarbon sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye ile hava taşımacılığı anlaşması hakkındaki müzakereler ile üst düzey diyalogu askıya alacak ve 2020 yılında Türkiye'ye yapacağı mali yardımı azaltacak. 

Tahvil piyasasında ise Cuma günü son işlemde %18.98 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta son işlemde %19.29 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta %19.21, valörde son işlemde %19 seviyesindeydi. Cuma günü spot kapanışta ortalama %16.08, valörde son işlemde %16.21 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta son işlemde %17.17 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta %17.17, valörde son işlemde %17.06 seviyesindeydi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Dermanım Ol11 Temmuz 2019 18:54

  Zaman borsa zamanı...

 • borsacı11 Temmuz 2019 16:10

  dolar daha çok gevşeyecek gibi. ilk etap 5.40 ytd

 • Mantık sevmek11 Temmuz 2019 09:12

  Bir aydır her konuşmada indirim sinyali diyerek düştüğüne göre, fiyatlama artık bitince faiz inse bile dolar inmez mi acaba.. 2,5% faiz nedir ki burda olsa paramı koymam bu kadarcık faize Trump kafa ağrıtıp duruyor. Yatırım tavsiyesi değildir.

 • Çok bilmiş 12 Temmuz 2019 06:12

  %2.5 faiz ne ki öylemi ? Senin dünyadan haberin yok belli. Bak sana iki rakam vereyim, iyi dinle: offshore yani kıyı bankacılığının Avrupadaki vatanı 1980 lerden beri İngiltere. Peki o zamanlar buradaki mevduat yani vergisiz hayatı seçenlerin sırf İngiltere ayağı ne kadar biliyor musun ? Korkmak yok , ufkun açılsın . En kötü tahminle 3,5 trilyon dolar ki 5 diyen de var. Acaba bugünler de ne kadar olabilir ve yine dünyada bu rakam kaça baliğ ? Onu da sen araştır ama bu iş internet ile olmaz, bilesin. Gelelim günümüze, daha yakın zamana kadar sırf Japonya’daki fon fazlası ne kadar idi biliyor musun? Dedim ya biraz da sen uğraş bakalım... Devam. Ve yine Japonya’daki reel faiz ne idi biliyor musun? Sakııın, bak ne güzel Japon fonları niye ayrılsın ki o zaman, basit argümanını getirme gülerler. Ayrıca carry-trade ne demek ve Japon ev hanımları ile ne ilgisi var ? Bu konuyu da bir literatür taraması yap lütfen . Dedim ya ufkun açılır ...

 • Aydın Doğan 11 Temmuz 2019 08:46

  5.20 civarlarina gelir.

 • Hasan cal11 Temmuz 2019 08:41

  Altına hücum