E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaPowell korkuları giderdi, ABD borsaları rekorla kapandı---

Powell korkuları giderdi, ABD borsaları rekorla kapandı

Powell korkuları giderdi, ABD borsaları rekorla kapandı
28 Ağustos 2021 - 00:17 www.borsagundem.com

Fed Başkanı Powell'ın Jackson Hole'de verdiği mesajlar Wall Street yatırımcılarının korkularını yendi ve güne artıda başlayan endekslerde alımlar hızlandı. 3 ana endeks de günü artıda kaparken S&P 500 ve Nasdaq yeni rekorlara imza attı

ABD borsaları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın, Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu'nda verdiği mesajların ardından haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı.

Güne pozitif seyirle başlayan endeksler, Fed Başkanı Powell'ın Jackson Hole toplantısında varlık alımlarının azaltılmasına bu yıl başlanabileceğini açıklamasının ardından yükselişini hızlandırdı.

Powell, ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde varlık alımlarını azaltmaya bu yıl başlamanın uygun olabileceğini, varlık alımlarını azaltmanın zamanlaması ve hızının faiz oranlarındaki artışın zamanlamasına ilişkin doğrudan bir sinyal amacı taşımayacağını ifade etti.

KAPANIŞ PUANLARI

Dow Jones Sanayi Endeksi gün sonunda 242,68 puan ve yüzde 0,69 artarak 35,455,8 puana ulaştı. S&P 500 Endeksi 39,37 puan ve yüzde 0,88 artarak günü 4,509,37 puanda tamamladı. Nasdaq da 183,69 puan ve yüzde 1,23 artışla gün sonunda 15,129,50'ye yükseldi.

Nasdaq ve S&P 500 endeksleri bu hafta dördüncü kez kapanışta rekor kaydetti.

EKONOMİK VERİLER

Öte yandan ABD'de bugün açıklanan verilere göre, ABD'de kişisel gelirler temmuzda aylık yüzde 1,1 artarak beklentileri geride bırakırken, kişisel tüketim harcamaları beklentiler dahilinde yüzde 0,3'lük artış kaydetti. Fed'in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, haziranda yıllık yüzde 3,6 yükselerek 1991'den bu yana en büyük artışı gösterdi.

Ülkede öncü dış ticaret açığı olarak adlandırılan mal ticareti açığı da temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 6,2 azalarak 86,4 milyar dolara geriledi.

10 YILLIK TAHVİL FAİZLERİ GERİLEDİ

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizleri ise Powell'ın konuşmasının ardından yüzde 1,30 seviyelerine geriledi.

Powell konuştu, piyasalar izledi: Delta mı, tapering mi?

 

ABD'de kişisel harcamalarda beklentilerin üstünde artış

 

Avrupa borsaları yükselişle kapandı

 

Powell sonrası Borsa İstanbul günü pozitif tamamladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yüksel acar28 Ağustos 2021 07:11

    Emtia fiyatları 10 gündür düştüğü için haberlerden sonra artık gerilemesi durdu,beklenti gerçekleşti satışlar bitti.Bundan sonra düşmek için yeni gelişme arayacaktır...

  • Adam28 Ağustos 2021 03:14

    Dunya buyuk bır kooperatıf olacak.. BUNUNLA BİRLİKTE KRIPTO BİTECEK....