E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiPowell: Enflasyonu yüzde 2'lik hedefe getirmekte kararlıyız---

Powell: Enflasyonu yüzde 2'lik hedefe getirmekte kararlıyız

Powell: Enflasyonu yüzde 2'lik hedefe getirmekte kararlıyız
21 Eylül 2022 - 21:33 www.borsagundem.com

Powell, "Faizleri indirmeden önce enflasyonun yüzde 2'ye gerilediğinden emin olmalıyız. Enflasyonun yüzde 2'ye doğru gittiğinden emin olduğumuzda faiz artırımı hızını yavaşlatacağız" diye konuştu

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in politika faizini 75 baz puan artırmasının ardından basın toplantısı düzenledi.

Enflasyonun yüzde 2'lik hedeflerinin çok üzerinde olduğunu ifade eden Powell, yüksek enflasyonun devam ettiğini ve bunun çok büyük bir zorluk meydana getirdiğini dile getirdi.

Powell, "Önümüzdeki aylarda enflasyonun yüzde 2'ye doğru geldiğini görmek istiyoruz." dedi.

Sıkı para politikasının etkilerini enflasyon üzerinde görmek istediklerini aktaran Powell, erkenden para politikasının gevşetilmemesi gerektiğini vurguladı.

Fed'in enflasyonu yüzde 2'ye düşürme taahhüdüne sıkı sıkıya bağlı olduğunu kaydeden Powell, "Fed, enflasyon yüzde 2'ye düşene kadar mücadeleye devam edecek." ifadesini kullandı.

Powell, Fed'in enflasyonun düştüğünden emin olana kadar kısıtlayıcı duruşu sürdüreceğini belirtti.

Enflasyonun bir kısmının çok ciddi tedarik şoklarından kaynaklandığını ifade eden Powell, "Fiyat istikrarını sağlamamız gerekiyor yoksa daha sonra daha fazla acı çekeceğiz. Bizim ihtiyacımız olan enflasyonda anlamlı bir şekilde aşağı yönlü baskı olması. Enflasyonu düşürmek acılı olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Powell, enflasyonun çok büyük oranda gelecek yıl aşağı seviyeye geleceği öngörüsünde bulundu.

Fed, faiz oranlarının yeterli derecede kısıtlayıcı olmasını istiyor

Powell, Fed'in faiz oranlarının yeterli derecede kısıtlayıcı olmasını istediğini söyledi.

Enflasyonu aşağı çekmenin uzun süre trend altında büyüme gerektirebileceğini kaydeden Powell, uzun vadede potansiyelin altında bir büyümenin beklendiğini belirtti.

Powell, "Bu sürecin resesyona sebep olup olmayacağını bilmiyoruz. Resesyon olacaksa da ne kadar büyük olacak bilmiyoruz." ifadesini kullandı.

Ekonomide yumuşak inişin zorlu olacağını vurgulayan Powell, işsizlikte biraz artış olabileceğini dile getirdi.

Powell, yavaş büyümenin işsizliği artırabileceğini aktardı. İstihdam tarafında arz-talep dengesinin olması gerektiğini belirten Powell, "Attığımız her adımın aileleri, işletmeleri etkilediğini biliyoruz." diye konuştu.

Powell, politika kararlarının finansal koşulları ivedi şekilde etkilediğini söyledi.

Faiz artırımları konusunda hala atılacak çok adımları olduğunu vurgulayan Powell, bilanço planlarında bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) yılın geri kalanında 100 baz puan ile 125 baz puan faiz artışı konusunda ayrıştığını aktaran Powell, faize duyarlı sektörlerin çoğunun faiz artışlarının etkisini hissettiğini vurguladı.

Fed kritik faiz kararını açıkladı

 

Fed sonrası dolarda son durum

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )22 Eylül 2022 07:43

    Pek iyi bulmadım... Kavimler göçü misali, enflasyon ülkeleri birbir vuruyor. zincir halkası.Burada en büyük sorun, problem, SABİT GELİRLİ evler, haneler, ve ülke insanları oluyor... İMF başkanı bu konuda uyarılardadA bulundu. ENERJİ ,GIDA, fiyat artışları, rahatsızlık veriyor. Bu durumda bazı ülkelerde insanların ayaklanması olası. Para politikası ? Maliye politikası? Ama en dipteki insanları hangisi koruyabilir ? ... (Faiz ile)Büyüme durduğunda, sabit gelir standart gelirsiz insanlar artacak. O, zaman enflasyon etkisi ile temel gıdaya ulaşım bitecek. ABD tedarik istemeyecek, zincirleme ülkeler üretim kapatıp, işsizleşecek. FED sadece faizle bu işi nasıl çözecek ? Covit+uk+rus savaşıda kasaları boşalttı. ABD 100milyar kredi kart borçlusu var, grevler gelebilir, liman, demir yol, hava yol vb. dünya tehlike altında...FED tek silahi FAİZ mi?

  • yorum 21 Eylül 2022 23:11

    bunlar enflasyon 2 de iken faiz arttırmaya başladılar ve şimdi yüzde iki den bahsediyorlar bilerek hem kendi ülkesini hemde diğer ülkelerin enflasyonlarını arttırmaya sebep oldun söylediklerin külliyyen yalan amaç ekonomi yönetmek değil kötülüklere sebep olmak