E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiPowell, ekonomide salgınla artan eşitsizliklere dikkat çekti---

Powell, ekonomide salgınla artan eşitsizliklere dikkat çekti

Powell, ekonomide salgınla artan eşitsizliklere dikkat çekti
08 Kasım 2021 - 20:03 www.borsagundem.com

Fed) Başkanı Powell, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının ABD ekonomisindeki köklü eşitsizlikleri genişlettiğini belirterek, kadınların erkeklere kıyasla daha fazla iş kaybı yaşadığını ifade etti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen Toplumsal Cinsiyet ve Ekonomi Konferansı'nın açılışında konuştu.

Konuşmasında, para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunmayan Powell, Kovid-19 salgınının ekonomideki köklü eşitsizlikleri genişlettiğine dikkati çekti.

Powell, kadınların Kovid-19 salgını dolayısıyla erkeklere kıyasla daha fazla iş kaybı yaşadığına işaret ederek, Nisan 2020'de işsizlik oranının kadınlarda yüzde 16,1, erkeklerde ise yüzde 13,6 olduğunu anımsattı.

Salgın sırasında artan çocuk bakım sorumluluklarının birçok ebeveynin çalışma hayatını etkilediğini aktaran Powell, küçük çocukları olan annelerin salgın sırasında iş gücünden çıkma olasılıklarının önceki dönemlere kıyasla daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Powell, ülke ekonomisinin tam potansiyeline ulaşması için cinsiyetler arasındaki uçurumun kapatılması gerektiğini vurguladı.

Fed'den 2022'nin sonunda faiz artırımı sinyali

Emlak Konut 2021'de 9 aylık net karını yüzde 74 artırdı

Çelebi'den 2021'in ilk 9 ayında 133 milyon TL net kar

Anadolu Grubu Holding 3. çeyrekte net karını yüzde 16 yükseltti

Başkent Doğalgaz hisselerine tedbir getirildi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • VS08 Kasım 2021 20:44

    powell sen eşitliksizlik görmemişşin.salgınla birlikte ihlas patronlarının adaletsizliği ve yatırımcı söğüşlemeleri 10 kat arttı.