E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaPowell: Birçok üye faiz indiriminin uygun olduğunu düşünüyor---

Powell: Birçok üye faiz indiriminin uygun olduğunu düşünüyor

Powell: Birçok üye faiz indiriminin uygun olduğunu düşünüyor
19 Haziran 2019 - 22:47 www.borsagundem.com

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) birçok üyesinin faiz indirimin uygun olduğunu düşündüğünü söyledi.

ABD Merkez Bankası Fed’in politika faiz kararının ardından başkent Washington'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Jerome Powell, bankanın gelecek dönemde bir faiz indirimi adımı atması ihtimalinin güçlendiğini belirtti.

Komitedeki bazı üyelerin son dönemdeki bazı ekonomik gelişmelerden dolayı endişelendiğini dile getiren Jerome Powell, daha gevşek bir para politikasının uygulanmasına ilişkin eğilimin güçlendiğinin altını çizdi.

Powell küresel büyümedeki yavaşlamanın, enflasyonun devam eden bir şekilde Fed’in yüzde 2,90 hedefinin altında kalmasının ve ABD’nin Çin başta olmak üzere ticaret ortaklarıyla devam eden ticari müzakerelerinin endişeler arasında yer aldığını söyledi.

Fed Başkanı Powell, "Toplamda, politika tartışmalarımız belirsizlik ortamına uygun şekilde cevap verilmesi üzerinde odaklandı. Birçok üyemiz Fed’in faiz oranlarında bir miktar azaltılmaya gidilmesinin en olası gördükleri senaryo için uygun olacağına inanıyor. Birçok üyemiz şu anda daha faiz indirimi gibi bir politikanın uygulanması durumunun güçlendiğini düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

Powell konuşmasında ekonomik büyümeye yardımcı olacak uygun araçları kullanmaya devam edeceklerini, tüm verileri yakından izlediklerini dile getirdi.

Son dönemde ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarının ardından görevden alınabileceğine ilişkin iddialara ilişkin soruya da cevap veren Powell, "Kanun açık. Dört yıllık görev sürem var. Bunun tamamını kullanma niyetindeyim." şeklinde konuştu.

ABD Merkez Bankası Fed, bugün açıkladığı faiz aralığını yüzde 2,25-2,50 seviyesinde bırakarak karar metninde faiz hareketlerine ilişkin olarak kullandığı "sabırlı" ifadesini çıkarmıştı.

Fed faiz kararını açıkladı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • KILIÇ20 Haziran 2019 06:24

    HANİ SEN FAİZ ARTIŞINI ARTIRACKDIN SARHOŞTUM AYDIM BEN BU İŞTEN CAYDIM DİYORSUN .DÜNYAYA BAŞKA OYUNLAR SÜRMEYE GEÇECEK BUNLAR DÜNYANIN BAŞ BELASI OLMUŞ.

  • Hass20 Haziran 2019 00:09

    Piyadalarda en az 3-6 ay ekmeği yenir. Yanlız çözüm olmazsa piyasalar dip. Çözümde belli. Çin ile abd anlaşması. Normalde fed faiz indirmesi dünya ekonomisinin kötüye gittiğini gösterir. Bu sebeple altın 1 360 usd gördü ve devamı gelmesi çok büyük ihtimal Krize girilmeden müdahale edilmesini piyasalar olumlu fiyatlıyor. Biz yapısal problemlerimize çözüm üretebilirsek döviz beklenenden daha hızlı aşağı geldiğini gösrebiliriz ve devamında enflasyon ve faizinde.

  • mzd19 Haziran 2019 23:33

    yanime işler karışıyo-zoraki parayı yönlendirme başlıyo-kısadan hisseye kısa vadeli anormal fiyatlamalar olcek