E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPompeo'dan Çin'e karşı sert sözler---

Pompeo'dan Çin'e karşı sert sözler

Pompeo'dan Çin'e karşı sert sözler
07 Ekim 2020 - 09:16 www.borsagundem.com

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin’in 'tehditkar askeri faaliyetlerine' karşı İndo-Pasifik bölgesi ülkelerine birlik çağrısı yaparak, "Dünya uzun zamandır Çin tehdidi altında. Şimdi bu konuyu ciddi bir şekilde ele almak zorundayız." dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’e karşı geliştirilen ve ABD, Hindistan, Japonya ve Avustralya’nın yer aldığı Quad ittifakının Tokyo'da düzenlediği toplantı öncesinde kamu yayıncısı NHK’ya değerlendirmelerde bulundu.

Çin’in 'tehditkar askeri faaliyetlerine' karşı İndo-Pasifik bölgesi ülkelerinin bir araya gelmesinin önemine dikkati çeken Pompeo, dünyanın uzun süredir Çin tarafından tehdit edildiğini öne sürdü.

Hukukun üstünlüğüyle korunan bir 'Serbest ve Açık İndo-Pasifik' hedeflediklerini belirten Pompeo, Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi'nde Çin’in askeri gücüyle gösteriş yaptığını iddia ederek, "Dünya uzun zamandır Çin tehdidi altında. Şimdi bu konuyu ciddi bir şekilde ele almak zorundayız" dedi.

Pompeo, sadece Quad grubu ülkeleri değil, aynı değerleri paylaşan tüm Güney Doğu Asya'nın, Çin’e karşı çıkması gerektiğini savunarak, "Zayıflık gösterirseniz, karşılığını alırsınız. Tavizler, göz korkutan ve askeri yollara başvurarak problemlere çözüm arayan ülkelerin çıkarına olur. Tayvan'da ne olduğunu görüyoruz. Bu ABD ve Çin arasında değil, özgürlük ve zalimlik arasında" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Japonya Başbakanı Yoşihide Suga tarafından kabul edilen Pompeo, ikili ve bölgesel konular üzerine görüş alışverişinde bulundu. 

Görüşmede, yeni tip korona virüse (Kovid-19) yakalanan ABD Başkanı Donald Trump’a acil şifalar dileyen Suga, 'Serbest ve Açık İndo-Pasifik' inisiyatifinin sürdürüleceğini söyledi.

Japonya-ABD ittifakının daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirten Suga, iki ülkenin demokrasi gibi evrensel değerleri savunan 'aynı düşünceye sahip ülkeler' olduğunu ifade etti.

Bölgedeki Kuzey Kore sorununu da ele alındığı görüşmede Suga, ülkesinin Kuzey Kore ile arasındaki 'alıkonulmuşlar sorununun' çözümünde ABD’den destek beklediğini belirtti.

Pompeo da sorunun çözümünde ABD’nin desteğini sürdüreceğini kaydederek, 2021’e ertelenen Tokyo Olimpiyatları hazırlık çalışmalarında Japonya’ya başarılar diledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • vatandaş07 Ekim 2020 14:37

  yalandan yere havlama itoglu it ne zaman havlasan borsa düşüyor dolar yükseliyor dünya karışıyor spekülasyonunu kralını yapıyonuz.

 • Sard07 Ekim 2020 12:05

  Uzun zaman ABD tehdidi var di sıra çin lilere gelmiş yaşasın çin

 • HASAN TOSUN07 Ekim 2020 11:03

  1 NUMARALI TEHDİT ABD 2 UMARALI RUSYA 3 NUMARALI ÇİN 4 NUMARALI İNGİLTERE 5 NUMARALI FRANSA VE AB

 • Bika07 Ekim 2020 09:38

  Çin devleti en az  4000 yıldır aynı topraklarda yaşıyor, ABD devleti kısa tarihinde yaşadığı toprakları kimden ve nasıl aldı ki! Çinlilerin anası ve babası Asyalı, ABD'lilerin anası ve babası hangi kıtadan olduğu belli mi ki!