E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasaların gözü Asya ve Avrupa'da---

Piyasaların gözü Asya ve Avrupa'da

Piyasaların gözü Asya ve Avrupa'da
23 Ocak 2020 - 09:14 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende beklenti tüm piyasalarda satıcılı oluyor.

Piyasa Gündemi

Davos Zirvesi kapsamında liderlerden gelen mesajlar ile ABD Başkanı Trump’a yönelik azil süreci küresel piyasaların takibinde yer alıyor. ABD Başkanı Trump, Avrupa Birliği'ni ticari konularda uzlaşı sağlanamaması durumda ithal otomobillere ilave vergi uygulamakla tehdit ederken, Çin’de başlayan ve gizemini koruyan koronavirüsü salgını da gündemdeki yerini koruyor. Bugün ECB toplantısı ve Lagarde’ın mesajları izlenecek.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

• 10:00 Türkiye – Tüketici Güveni Önem: Orta • 15:45 Euro Bölgesi – ECB Faiz Kararı Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel hisse piyasaları dün güne pozitif bir seyirle başlasa da kazançların koruyamadı ve piyasalarda kâr satışları etkisini sürdürdü. Çin’de başlayan virüs salgını piyasaların gündemindeki yerini koruyor. BIST-100 Endeksi dün dalgalı bir seyir izleyerek günü %0,65’lik düşüşle 122.747 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yataya yakın karışık seyirle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif satıcılı seyir izliyor. Asya piyasalarında Çin ve Hong Kong borsaları öncülüğünde genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,92 – 5,93 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,93'lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Çin’de başlayan virüs salgını ve bu salgının ABD’ye de ulaşması küresel risk iştahı üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor. Güne pozitif bir seyirle başlayarak tarihi zirvesini 124.537 seviyesine taşıyan BIST-100 Endeksi de yurt dışında zayıflayan görünümün etkisiyle kazançlarını geri vererek günü kayıpla 122.747 puandan kapattı. Küresel çapta satış baskısının devam etmesi durumunda teknik indikatörlerde bir süredir negatif uyuşmazlıkların görüldüğü BIST-100 Endeksi’nde de düzeltme hareketleri etkisini sürdürebilir. Kısa vadede 121.500 desteği takip edilecek olup, 121.500 altında
119.000 seviyesi destek olarak önem kazanacaktır. Tepki alımlarında ise 123.000 – 123.800 ve tarihi zirvenin bulunduğu 124.537 seviyesi direnç konumunda bulunmaktadır.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)