E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalarda volatilite yüksek---

Piyasalarda volatilite yüksek

Piyasalarda volatilite yüksek
13 Mayıs 2022 - 09:14 www.borsagundem.com

Dinamik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalardaki gelişmeler mercek altına alınıyor.


Global piyasalarda enflasyonist baskılar neticesinde Fed’in sıkılaşma adımlarındaki fiyatlanmaların devam ettiğini söyleyebiliriz.

ABD endekslerinde satış ağırlıklı bir kapanış gerçekleştirildi. Nasdaq endeksinin kısmi olarak pozitif ayrıştığını söyleyebiliriz. Ülkedeki veri akışına baktığımızda üretici enflasyonu ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklenti üzerinde gerçekleşmesi de Fed’in faiz artırım patikasına destek olmaya devam ediyor.

Avrupa endekslerinde %1’e varan kayıpla günün tamamladı. Gün içerisinde %2,5 seviyelerine kadar görülen kayıpların Nasdaq endeksinin pozitif tarafta kalmasıyla bir miktar topalrlandığını takip ettik.

Dolar cinsi varlıklarda görülen değer kazançlarıyla da EURUSD paritesi %1 civarında değer kaybederek 1,0354 seviyeleri görüldü. İngiltere’de büyüme verileri takip edildi. Ülke süprüz bir şekilde daraldı ve 2.çeyrekte de daralması öngörülmesiyle birlikte resesyon beklentilerinin oldukça kuvvetlendi.

Dünü düşüşle kapatan Asya endekslerinde gün içerisinde Nasdaq endeksinin pozitif tarafta kapanış gerçekleştirmesinin etkisiyle %2,5 seviyesine varan yükselişlerin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Çin’in Pazartesi günü açıklayacağı faiz kararında indirim bekleniyor ve bu piyasalara pozitif olarak yansıyor.

Yurt içi piyasalara baktığımızda ise BİST100 endeksinde kar satışları gözlemledik. Önemli olarak yer verdiğimiz 2380-2400 bandı kırılamamsı önemliydi. Gün içerisinde bu bant aralığının üzerinde kalınması halinde 2450 ve 2500 direnç seviyelerini takip ediyor olacağız.

Günün veri akışında ise Euro Bölgesi ve içeride sanayi üretimi verilerini takip edeceğiz.

Piyasalarda baskının devam edebileceği görüşündeyiz.

Yabancıların favori hisse senetleri

 

Günün önemli şirket haberleri 13/05/2022

 

Petrolde ambargo etkisi

 

Yatırımcı ilgisinin arttığı 9 hisse

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)