E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar yeni bir evreye geçiş yapıyor---

Piyasalar yeni bir evreye geçiş yapıyor

Piyasalar yeni bir evreye geçiş yapıyor
07 Aralık 2022 - 08:18 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.

S&P 500 üst üste dört gün düşerek  neredeyse iki ay süren bir rallisini frenledi. Petrol de keskin bir şekilde düştü ve Brent vadeli işlemlerinin varil başına 79.50 dolarla yıla başladığı yere geri döndü. Sanki; enflasyon ve faiz oranları hakkında endişelenme durumundan, olumsuzlukların zayıflayan büyüme ve düşen karlar haline geldiği bir duruma geçiş yapıyor olabiliriz.

Facebook’un ana şirketi Meta, Avrupa Birliği düzenleyicilerinin şirketin kişisel verilerine dayalı reklam yayınlamadan önce kullanıcılara sorması gerektiğine karar vermesinin ardından hisselerinin yüzde 6,8 düşmesiyle piyasaları aşağı çekti .

Bununla birlikte, yatırımcıların zorlu bir ekonomide performansları yavaş olacak hızlı büyüyen şirketlere karşı ihtiyatlı davranmaları nedeniyle teknoloji hisseleri Apple Inc , Amazon.com Inc ve Alphabet Inc yüzde 2,5 ile yüzde 3 arasında gerilerken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq üst üste üçüncü seansında da düşüş yaşadı.

En büyük ABD bankaları enflasyonun tüketici talebini tehdit etmesi nedeniyle yatırımcıları gelecek yıl kötüleşen bir ekonomiye hazırlıyorlar.

JPMorgan Chase & Co İcra Kurulu Başkanı Jamie Dimon, CNBC’ye tüketicilerin ve şirketlerin iyi durumda olduğunu, ancak ekonominin yavaşlaması ve enflasyonun tüketici harcama gücünü aşındırması nedeniyle bunun daha uzun sürmeyebileceğini, tüketicilerin pandemi teşvik programlarından 1,5 trilyon dolarlık fazla tasarrufu olmasına karşın  2023 ortalarında bunun  tükenebileceğini, FED’in gösterge faiz oranlarını yüzde 5’e yükselttikten sonra üç ila altı ay ara verebileceğini, ancak bunun yüksek enflasyonu dizginlemek için “yeterli olmayabileceğini”,

Bank of America CEO’su Brian Moynihan, Goldman Sachs finans konferansında yatırımcılara bankanın araştırmasının 2023’ün ilk yarısında “negatif büyüme” gösterdiğini ancak daralmanın “ılımlı” olacağını ve de yatırım bankacılığı ücretlerinin muhtemelen bir yıl öncesine göre dördüncü çeyrekte yüzde 55 ila yüzde 60 düşeceğini, ticaret gelirinin ise muhtemelen yüzde 10 ila yüzde 15 artacağını,

Goldman Sachs CEO’su David Solomon da  aynı konferansta “Ekonomik büyüme yavaşlıyor”  diyerek , 2023’e oldukça temkinli yaklaşıyorlardı.

Sonuç: Piyasa şu anda çok tepkisel ve piyasalar geleneksel olarak geleceği yansıtırken, şu anda en son manşetlere göre yukarı ve aşağı hareket ediyorlar.

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi  yüzde 0,4 ve Japon Nikkei yüzde 0,5 düştü. Büyüme korkuları daha uzun vadeli tahvilleri toparladı ve güvenli liman ABD dolarının son dönemdeki gerilemesini durdurmasına yardımcı oldu. 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi yüzde 3,513’e geriledi.

Döviz piyasalarında dolar, ABD faiz artırımlarındaki yavaşlamanın onu yılın en yüksek seviyelerinden düşürmesinin ardından istikrar kazanmaya çalışıyor ve ABD dolar endeksi 105.5’de yatayda.

Petrol fiyatları, azalan talep beklentileriyle birlikte düşüyor ve şu anda Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre sonra varil başına yaklaşık 140 dolar olan zirvesinin yüzde 40’tan fazla altında ve yılbaşından bu yana sadece yüzde 2 primli olarak 79,45 usd’den işlem görüyor.

Dolar 2023'te toparlanacak

 

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • YUSUF KALEKAPISI07 Aralık 2022 11:15

    2023 DÖVİZ VE ALTININ YILI OLACAK BORSA İSE ÇÖKECEK.

  • borsacı07 Aralık 2022 08:56

    kur koruma cart curt dendi ama bu hikaye bitmiş duruma geldi çünkü enfalyon sözde 100 seksen açıklanırken faizin yüzde 9 düşürülmesi ile kkm kaçırdılar acaba şimdi kaka,ma mı gelecek bu dalavere dümenle ekenomiyi uydurmalar nerde son bulacak insanlar TL nin aşırı deger kaybından sürekli zarar ekenomine katlanmak zorundamı bırakılacak.