E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporları Piyasalar TCMB faiz kararına odaklandı---

Piyasalar TCMB faiz kararına odaklandı

 Piyasalar TCMB faiz kararına odaklandı
20 Ocak 2022 - 08:43 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.

Daha sıkı politika ve daha yüksek oranlara yönelik küresel hareketin tam tersine, Çin Perşembe günü politika faiz oranını yaklaşık iki yıl sonra ilk kez düşürdü. Bir yıllık kredi ana faiz oranı (LPR) 10 baz puan düşürülerek %3,80'den %3,70'e ,beş yıllık LPR’de %4,65'ten 5 baz puan düşürülerek %4,60'a çekildi.

Çin hafta başında da bir yıllık orta vadeli kredi faizinde sürpriz bir indirime gitmişti. Hafta başındaki indirim Aralık ayı ekonomik verilerinin, her ikisi de önemli büyüme itici güçleri olan tüketim ve sorunlu emlak sektöründe daha fazla zayıflama göstermesinin ardından gelmişti. Çin'deki çoğu yeni ve ödenmemiş kredi, bir yıllık LPR'ye dayanırken, beş yıllık faiz oranı ipotek fiyatlarını etkilemektedir.
43 yatırımcının katıldığı Reuters anketindeki bir yıllık LPR'de bir indirim daha beklerken( 20 baz puanlık) , 40 katılımcı da beş yıllık LPR oranında da bir indirim daha bekliyor. Zaten Çinli para otoriteleri de , dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yavaşlayan büyümeyi desteklemek için bu yıl daha fazla gevşeme adımları atacaklarının sinyallerini verdi. Asya hisse senedi piyasaları da beş günlük bir düşüş trendinden sonra pozitif seyre geçtiler.

5 yıllık LPR'deki kesintinin "Çinli yetkililerin kredi verme maliyetini düşürmeye istekli olduğu, bu nedenle makro ekonomi üzerindeki baskıyı hafifletmek için Bahar Şenliği'nden sonra toplam kredi büyümesinin toparlanmasının sağlanması için yapıldığı yorumlarına neden oldu.

ABD tarafı ise Ukranya - Rusya gelişmelerine odaklandı. Başkan Biden , Rusya'nın Ukrayna konusunda harekete geçeceğini tahmin ederek, tam kapsamlı bir işgalin "Rusya için bir felaket" olacağını, ancak "küçük bir saldırının" daha düşük bir maliyeti olabileceğini öne sürdü. Biden, Putin'in kendisinden iki konuda garanti istediğini bunlarında a) Ukrayna'nın asla NATO'ya katılmayacağı b) "stratejik" veya nükleer silahların asla Ukrayna topraklarında konuşlandırılmayacağı” olduğunu ifade etti. Biden ve ekibi, bir işgal durumunda Rusya'ya uygulanacak geniş bir yaptırım ve diğer ekonomik cezalar seti hazırladı ve ABD başkanı, Rus şirketlerinin ABD dolarını kullanma yeteneğini kaybedebileceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırmak için daha hızlı hareket edeceğine ilişkin beklentiler, özellikle teknoloji hisselerini sert bir şekilde vurdu ,Satışlar tahvilleri de vurdu, ABD Hazine getirilerini dün iki yılın en yüksek seviyelerine gelirken , yatırımcılar politika yapıcıların yıllarca teşvikleri frenleyeceklerine inanmaya başladılar. Asya seansında ABD tahvil faizleri yükseldi ancak önceki seanstaki yüksek seviyelerinin altında kaldı. Gösterge 10 yıllık getiri, %1.827'lik ABD kapanışından %1.8485'e yükseldi ve politikaya duyarlı iki yıllık getiri, %1.025'lik ABD kapanışına kıyasla %1.0449'a ulaştı. Almanya'nın 10 yıllık getirisini Mayıs 2019'dan bu yana ilk kez pozitif bölgeye çekti.

Bugününde gündeminde ise; TCMB faiz kararı ilk sırada. Piyasada bir faiz değişikliği beklenmiyor. Avrupa'da ilk veri Almanya üretici enflasyonu olacak, Avrupa Merkez Bankası(ECB), son faiz toplantısına ilişkin tutanakları açıklayacak

Günün önemli şirket haberleri 20/01/2022

 

Asya borsaları yön bulmakta zorlandı

 

Tahvil faizlerindeki düşüş altını destekledi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)