E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar makro verileri izleyecek---

Piyasalar makro verileri izleyecek

Piyasalar makro verileri izleyecek
20 Eylül 2021 - 08:26 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, BİST 100 endeksi ve VIOP 30 Endeks kontratında hafif satıcılı açılış bekleniyor.

Türkiye’de korona virüs vaka sayısının bir önceki gün 26.398 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 213 kişi olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto paraya açılma gibi bir dertlerinin olmadığını, aksine onlara karşı ayrı bir savaş ve mücadeleleri olduğunu söyledi.

Erdoğan: Zincir marketlerdeki fiyat farklılıklarının üzerine gitmek suretiyle buralardaki ciddi fiyat farklılıklarını da süratle kaldıracağız.

7 Akdeniz ülkesi Türkiye'ye Güney Kıbrıs'ın müzakere talebine olumlu yanıt vermesi çağrısında bulundu .

Merkez Bankası Eski Başkanı Ağbal, görevden alınmadan önce 5 Mart’ta kaleme aldığı “Kalıcı fiyat istikrarı için kararlı ve öngörülebilir para politikasının önemi” başlıklı yazısını tweet attı.

İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarttı.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Türkiye'nin enerji fiyatlarını belirleyen bir ülke olmadığını, kış aylarında daha yüksek fiyatlara hazır olması gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin temerrüde düşmesinin "tarihi bir mali krizi" tetikleyebileceğini belirterek, Kongre'nin federal borç limitini yükseltmesi için bir kez daha çağrıda bulundu.

CNBC’nin haberine göre Fed Başkanı Powell'ın, Fed'in pandemi döneminde alım yaptığı varlık sınıflarından biri olan yerel yönetim tahvillerinden portföyünde tuttuğu ortaya çıktı. Habere göre Powell'ın elinde Fed'in 2020 yılı pandemi krizi döneminde satın aldığı yerel yönetim tahvillerinden 3,75 milyon dolarlık kağıt bulunuyordu .

Avustralya Savunma Bakanı Dutton, ülkesinin Fransız Naval Grubu ile 2016 yılında yapılan 90 milyar dolarlık geleneksel denizaltı filosu inşa etme projesini sona erdirmelerine, Fransa’nın verdiği tepkiyle ilgili, Avustralya’nın denizaltı kararında Fransa’ya karşı açık ve dürüst olduğunu söyledi.

Ne Olacak?

Yurtiçinde Merkezi Hükümet Borç Stoku verileri açıklanacakken, Almanya’da ÜFE verisi ön planda olacak.

Çin ve Japonya’da Piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak.

TCMB Faiz Kararı Perşembe günü açıklanacak.

Fed Faiz Kararı Çarşamba günü açıklanacak.

ABD Başkanı Biden, 22 Eylül’de Biden, BM Genel Kurulu toplantısında sırasında Covid-19 Zirvesi düzenleyecek.

Fed Başkanı Powell, Fed Yönetim Kurulu üyesi Bowman ve Fed Başkan Yardımcısı Clarida, 24 Eylül'de pandemiden toparlanmanın konuşulacağı bir toplantı gerçekleştirecek.

ABD Başkanı Biden 24 Eylül'de Avustralya Hindistan ve Japonya liderlerini Beyaz Saray'da ağırlayacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Joe Biden’ın gelecek hafta denizaltı krizine ilişkin bir telefon görüşmesi yapacağı belirtildi .

Borsa İstanbul’un bu sabah hafif satıcılı başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde hafif satıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Çin’de Temmuz’un ardından Ağustos ayında da sanayi üretimi ve perakende satışların düşük kalmasıyla ticaret ortağı olan ABD’deki veriler mercek altına alınmıştı. Aylık bazda düşüş beklenen perakende satışların sürpriz bir şekilde %0,7 oranında artması doları destekledi. Otomobil hariç kısmı kapsayan çekirdek satışların aylık %1,8 artması verinin en şaşırtıcı tarafı oldu ve çekirdek perakende satışlar aylık bazda Mart sonrası en iyi performansı gösterdi. Olumlu verilerden destek alan dolar, küresel piyasalarda yükselişe geçti. ABD Dolar Endeksi, geçen hafta ayın en yüksek seviyesine çıktı. Gelişen ülke paralarının dolar karşısında değer kaybetmesiyle bizde kurda da hareketlilik oldu. Dolar/TL Perşembe günü 8,50’yi aştı ve Cuma günü ise 8,55’i alarak yaklaşarak 12 Ağustos sonrası en yüksek seviye olan 8,61’i gördü. Bu hafta yapılacak FOMC ve PPK toplantısı kurdaki volatilite bakımından önemli görülüyor. Piyasalarda TCMB’nin faiz indirimine gitmesi olasılığı oldukça düşük görülürken, FED’in ise varlık alımlarının azaltımı için daha net ifadeler kullanması bekleniyor. Cuma günü açıklanan eylül ayı TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre TÜFE beklentileri yükselmeye devam ederken, TCMB'nin politika faizini bu ay sabit tutması, gelecek 3 ay sonunda da toplamda 100 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesi bekleniyor. BIST 100 endeksi tarafında ise, hafta başında 1.447 puanı görüldükten sonra haftanın geri kalanını satış ağırlıklı bir görünümde kapatırken, endeks hafta içinde 60 g HO’nun geçtiği 1.430 puanı da kırarak 1.412 puanı gördü. Bu hafta endekste yeni bant olarak 1.430-1.390 seviyelerinin takip edilmesi beklenirken FOMC ve PPK toplantılarından çıkacak sonuçların piyasaları şekillendirmesini bekliyoruz.
  
VİOP 30 Endeks kontratında hafif satıcılı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Ekim kontratı, Cuma 1.528 - 1.554 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.535 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 6.247 artarak 583.625 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1549 seviyesinden aşağı yönde uzaklaşıyor olmamız kısa vadede düşüş eğilimini arttırırken, 1.540’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.590 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.510 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.540 ve 1.550 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.520 ve 1.510 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Sterlnde yükseliş beklentisi azaldı

Dolar güçlendi, altın düştü!

Asya borsalarında düşük hacimli gerileme

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)