E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar için kritik gün---

Piyasalar için kritik gün

Piyasalar için kritik gün
12 Ocak 2022 - 09:23 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı başlaması bekleniyor.

Fed Başkanı Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nde gerçekleştirdiği dünkü konuşmasında enflasyondaki yükselişin pandemi kaynaklı gelişmelere bağlı olduğunu ve faizi artırmaları gerekirse bunu yapacaklarını ifade etti. Geçen hafta ortasından itibaren Fed’e ilişkin sıkılaşma beklentileri ön plana çıkarken, bugün ABD’deki enflasyon verisi kritik olacaktır. Açıklanacak veri Fed’e ilişkin beklentiler ve küresel risk iştahının seyri üzerinde belirleyici olacaktır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

• 13:00 Euro Bölgesi – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek
• 16:30 ABD – TÜFE/Çekirdek TÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed’e ilişkin artış kaydeden sıkılaşma endişeleri risk iştahı ve hisse piyasaları üzerinde baskı oluştururken, dün küresel hisse piyasalarında toparlanma çabası etkili oldu. Bugün ABD’deki TÜFE rakamı piyasaların seyri üzerinde belirleyici olacaktır. Son dönemde toparlanma çabasının gözlendiği BIST-100 Endeksi ise dün günü yatay bir kapanışla 2.046,03 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında alıcılı bir fiyatlama hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,84 – 13,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,76’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 dün dalgalı bir günün ardından günü yatay bir şekilde tamamladı. Teknik göstergelerde gün altı periyotlarda bir süredir takip ettiğimiz zayıflık burada devam ederken günlük göstergelerde henüz bir bozulma yok. Bu nedenle bir süredir bahsettiğimiz 22 günlük ortalamanın ve son yükselen trendin bulunduğu 1983 ile 2005 aralığı üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü stratejilerin tercih edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Yukarı yönlü hareketin devamında ise düzeltmede %50 seviyesinin bulunduğu 2.066 ile bu haftanın zirvesinin bulunduğu 2072 aralığı ilk direnç bölgesi konumunda. Buranın üzerinde ise %61,8 seviyesinin bulunduğu 2.147 izlediğimiz en önemli direnç olacak.

Küresel piyasalar ABD'nin enflasyon verilerine odaklandı

 

Altının gözü enflasyon verilerinde

 

Borsada hacmi en yüksek şirketler

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)