E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar haberleri izliyor---

Piyasalar haberleri izliyor

Piyasalar haberleri izliyor
02 Mart 2020 - 09:31 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar ve gündem mercek altına alınıyor.

Mart ayının yeni işlem gününde Çin kanadından gelen PMI verileri piyasa beklentilerinin altında bir performans sergileyerek, tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Caixin imalat PMI verisi şubat ayı göstergesi 40,3 ile 45 olan tahmininin altında kaldı.

Ay içerisinde üretimin aksamasına hatta durma noktasına getiren coronavirüsü endişesi devam ederken, vaka ve ölüm sayısı hızındaki azalış endişelerin dinmesine sınırlı da olsa destek verdi. Gün gün haber akışlarına göre değişiklik arz eden bu tablo için, açıklamalar önemini korumaya devam ediyor. Diğer yandan global Merkez Bankalarından coronavirüsü karşısında özellikle koordineli şekilde Fed, ECB, BoJ ve diğer MB’lerden para politikaları adımlarının geçmiş yıllardaki gibi gelmesi üzerinde değerlendirmeler yapılıyor. Bu durum para enjeksiyonun sağlanması adına piyasalardaki destekleyici rolü ile bu sabah Asya kanadında ve Vadelilerde güçlü bir hava kendini gösteriyor.

Bugün yurtdışında haber akışlarının yanı sıra PMI dataları dikkatle izlenecek.

Yurt içi piyasaların gündeminde Cuma günü yaşanan hain saldırının ardından Bahar Harekâtı operasyonu ve ülkeler ile kurulan temaslar var. 5 Mart günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşme yapması bekleniyor.

Tansiyon Cuma gününe nazaran bir nebze azalırken, olası haber akışlarının oynaklık üzerinde etkili olması beklenebilir. Bu nedenle daha temkinli olmakta fayda var. Diğer yandan bugün yurtiçinde haber akışlarının dışında PMI datası büyümenin öncü göstergesi olmasından yana merakla bekleniyor. BIST100 endeksi Cuma günü gününe 11 Bin puanlık düşüşün ardından günü 105.993 puanla %4,01 aşağıda kapattı. Kur cephesinde ise 6,20’lerin üzerindeki hareket anlık olarak takip ediliyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)