E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar Fed öncesinde volatil seyrediyor---

Piyasalar Fed öncesinde volatil seyrediyor

Piyasalar Fed öncesinde volatil seyrediyor
16 Ağustos 2022 - 09:20 www.borsagundem.com

Dinamik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalardaki gelişmeler mercek altına alınıyor.


Piyasalarda dünün özelinde sabah saatlerinde Çin tarafından gelen veriler dünyanın en büyük 2. ekonomisinde resesyon beklentilerini artırması ilk etapta risk iştahını kesti ancak gelen alımların etkisiyle risk iştahı açıldı. Bu duruma Fed’in toplantı tutanaklarının da etkisi oldu. Talep yönlü endişeleri de gündeme getirmesiyle birlikte tüm emtia grubunda gerileme kaydedilirken petrol %5 civarında bir düşüş kaydederek 90$ civarında fiyatlandı.

ABD endeksleri, %0,50 civarında yükselişle günü tamamladı. Enerji hisseleri petroldeki düşüşten dolayı negatif ayrıştı. Öte yandan imalat endeksi verisinin piyasa beklentisi olan 5,5 seviyesinin çok altında -31,3 değerini aldı.

Avrupa endekslerinde gün boyu yataya yakın karışık bir seyirle islem görürken seansın son kısmında gelen alımların sınırlı alımla günü tamamladı. Öte yandan Bölgede, resesyon ihtimali anketlerde %45 seviyesinden %60 seviyesine yükseldi.

Asya endeksleri Japonya Nikkei endeksi hariç satıcılı tamamladı. Bölge endeksleri an itibariyle Japonya Nikkei endeksi hariç alıcılı olarak işlem görüyor. Nikkei endeksi ise sınırlı satıcılı tarafta yer alıyor.

BİST100 endeksinde güne pozitif bir başlangıç yaparak 2880 direnci test edildi ancak gelen satış dalgasıyla birlikte günü %0,25 değer kaybıyla tamamladı. Şişe Cam, Tüpraş, Turkcell ve BİM tarafından gelen satışlar Türk Hava Yolları ve Akbank tarafından karşılanmaya çalışıldı. Dolar bazlı

BİST100 endeksine baktığımızda 160$ seviyesi civarında fiyatlanmaktayız. Bu seviyenin aşılması halinde 165$, düşüş yönlü fiyatlanmaların gündeme gelmesi halinde ise 155$ seviyelerini takip ediyor olacağız.

Günün veri akışında ise Almanya’da ZEW ekonomik hissiyatı, ABD’den konut verileri ve sanayi üretimi verilerini takip edeceğiz. Günün bilanço takviminde ise Koç Holding yer alıyor.

BİST100 endeksinde sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz.

Bakır fiyatlarına sınırlı yükseliş

 

12 göstergesi "al" veren hisseler (15/08/2022)

 

Resesyon endişeleri petrol fiyatlarını aşağı çekiyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)