E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasa risk alamıyor---

Piyasa risk alamıyor

Piyasa risk alamıyor
30 Temmuz 2021 - 09:11 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

TCMB, Enflasyon Raporu toplantısında yılsonu TÜFE tahminini %12,2’den %14,1 oranına yükseltti. TCMB Başkanı Kavcıoğlu politika duruşunun enflasyon üzerinde belirleneceği iletişimini yineledi. Powell’ın konuşması sonrasında güç kazanımının görüldüğü risk iştahı salgın kaynaklı endişeler nedeniyle haftanın son işlem gününde yeniden zayıflama kaydediyor. Salgın kaynaklı gelişmeler ve ekonomik veri akışları gündemdeki yerini korumaktadır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler 

12:00 Euro Bölgesi – GSYH 2021/2Ç Önem: Yüksek 

15:30 ABD – Kişisel Tüketim Harcamaları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed toplantısı ve Powell’ın mesajları sonrasında küresel hisse piyasalarında olumlu bir fiyatlama etkili olurken, yurt dışındaki olumlu hava TL varlıkları da destekledi. TCMB’nin Enflasyon Raporu toplantısı sonrasında yurt içindeki pozitif havanın korunduğu ve alımların güç kazandığı görüldü. BIST-100 Endeksi dün günü etkili alımlarla %2,27’lik bir yükselişle 1.391,64 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,44 – 8,46 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 8,48’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Fed’den gelen ılımlı mesajlar sonrası yönünü yukarı çeviren endekste 2. çeyrek sonuçlarına yönelik beklentiler sektörel ve hisse bazında ayrışmaları destekliyor. Endekste 1.375’teki direncin aşılması teknik olarak dün de bahsettiğimiz ana düşüş trendi ve 200 günlük basit ortalamanın da bulunduğu 1.400 – 1.410 aralığını gündeme getirmiş olsa da bu bölgeye yakın yerlerin risk oluşturduğu kanaatindeyiz. Bu nedenle bu bölgeye yakın yerlerden yeni maliyetler oluşturmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Aşağıda ise 200 günlük üssel ortalamanın da bulunduğu 1.370 – 1.375 aralığı en güçlü destek konumunda. Herhangi bir sebeple önümüzdeki günlerde bu bölgenin altına sarkılması teknik baskının yeniden şiddetlenmesine neden olabilir.

Günün önemli şirket haberleri 30/07/2021

Altın fiyatlarına Fed desteği

Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)