E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPfizer ile BioNTech'in geliştirdiği aşı üretim bandında---

Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği aşı üretim bandında

Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği aşı üretim bandında
18 Ekim 2020 - 19:48 www.borsagundem.com

Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği aşının ilk görüntüleri ortaya çıktı. Aşının fabrikadaki ilk görüntülerini değerlendiren Pfizer'ın Birleşik Krallık CEO'su, "Üretim bandında aşıyı görmek beni neşelendirdi" dedi.

ABD merkezli çokuluslu ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanlarının kurduğu BioNTech’in geliştirdiği corona virüsü aşısında sona gelindi… Pfizer, paylaştığı video ile bütün dünyayı heyecanlandıran gelişmeyi duyurdu.

Şirket, Belçika’daki Puurs’ta geliştirilen Covid-19 aşılarının seri üretim bandındaki üretim aşamasını uluslararası kamuoyu ile paylaştı. Almanya’nın Mainz kentinde Türk profesör Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’nin kurduğu ve yönettiği biyoteknoloji şirketi BioNTech ile aşı sürecini sürdüren Pfizer’ın küçük şişelerde binlerce corona virüsü aşısı üretmeye başladığı belirtildi.

Pfizer, aşının güvenli ve etkili olduğunun klinik olarak da kanıtlanması ve resmi mercilerden de onay alınması durumunda üretilen aşının dağıtılacağını duyurdu.

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Mail on Sunday’in manşetlerine taşıdığı bu görüntülerde Pfizer’ın şu an bile yüz binlerce dozluk aşı ürettiği tespit edildi. Üretilen bu aşıların depolanacağı ve klinik test sonuçlarına göre satışa çıkarılabileceği belirtildi.

İKİ DOZLUK AŞI GELİŞTİRİLDİ

Şirket 2021 yılında 1.3 milyar doz aşı üretmeyi planladıklarını duyurdu. Şirket corona virüsü aşılarının iki doz olarak geliştirildiğini de açıkladı.

Pfizer’ın Birleşik Krallık CEO’su Ben Osborn, “Aşıların üretim bandındaki hareketini görmek harika bir histi. Bütün bu çabaların ve uğraşının sonucunda aşının gerçekten bir ürün olarak karşımıza çıkması yüzüme kocaman bir gülümseme ekledi” ifadesini kullandı.

Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech şu an 44 bin insan üzerinde denemelerine devam ediyor. Geliştirilen aşı için ABD’deki mercilere Kasım ayında aşının acil durumlarda kullanımı için başvurulacağı belirtildi.

BIONTECH DE DEVREDE

Almanya'nın Mainz kentindeki biyoteknoloji şirketi BioNTech corona virüsü salgını sürecinde uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. Şirketin kurucu ortağı olan Türk profesör Uğur Şahin, Pfizer ile anlaşarak aşı çalışmalarına hız kazandırdı.

Şahin, geçen ay içinde Almanya’nın 93. zengini unvanını aldı. Kurduğu şirketi dört yıl önce 400 milyon Euro’ya satan Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin, 2019 yılında 650 milyon Euro olan serveti, corona aşısını geliştirmeye başladıktan sonra 2.4 milyar Euro’ya yükseldi. Şirketin borsa değeri ise 15 milyar Euro oldu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Pozitif Bilim19 Ekim 2020 10:18

  Bilime yapılan yatırım geleceği şekillendirir.

 • Yorum19 Ekim 2020 01:05

  İşte kurdugunuz şirketleri satarsanız böyle olur satmazsanız dünya zengini olursunuz baykar düşünün mesela bu şirketi abd dolarına satarsanız o dolarlar erir gider kagıt parçası benim gözümde trilyon dolar verseler satmam isterse abd nin bütçesini verseler satmam çünkü baykar ASELSAN usaş gibi şirketler varsa biz varız biontech te bunlar gibi bir şirket stratejik bir şirket keşke Türk devleti bu şirketi alsaydı bu tip varlıklar stratejik varlıktır mesela en son satılan oyun yazılım şirketleri de satılmamalıydı böyle şirketler sayesinde Türk kelimesi batılılar tarafından telaffuz ediliyor bunu milyar milyar dolarlar vererek yaptıramazsın marka yaratıyorsunuz dünya çapında markalar bunlar ama abd nin merkez bankası pirıntırdan kağıdı boyayıp kendi şirketinin kasasına dolduruyor o şirkette gelip o boyalı kağıtla şirketlerimizi alıyor neye yaradı hiç bir şeye

 • Bika19 Ekim 2020 07:44

  Türk Telekom'u  konusunda deneyimi olan Araplara satanlar kısa vadeli para peşindeydi. Sonuç olarak ,Türkiye'deki bankaları Lübnanlı Hariri ailesi dolandırdı.

 • Çakır18 Ekim 2020 23:22

  Gurur verici emeği geçenlere teşekkürler rabbim yolunuzu açık etsin inşallah