E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrolde gergin OPEC bekleyişi!---

Petrolde gergin OPEC bekleyişi!

Petrolde gergin OPEC bekleyişi!
26 Ocak 2022 - 14:31 www.borsagundem.com

OPEC+'nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda daha önce açıklanan plana sadık kalması ve toparlanmaya devam eden petrol talebini karşılamak amacıyla makul oranda üretim artışına karar vermesi bekleniyor.

Petrol piyasalarında dikkatler OPEC+'nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıya çevrildi.

Bloomberg'in haberine göre Suudi Arabistan ve Rusya’nın liderliğini yaptığı 23 ülkelik koalisyonun Mart ayı için 400 bin varillik yeni bir artış kararı alması ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte koalisyonun bu artış kararını gerçekleştirebileceğine dair şüpheler varlığını korumaya devam ediyor. Pandemi sırasında sekteye uğrayan üretimi artırma çabaları birçok üyenin, yatırım yetersizliği ya da üretim tesislerine yapılan saldırılar gibi sorunlardan dolayı hedeflediği rakama ulaşamayarak kapasite sınırlamasına maruz kalmasına neden olmuştu.

Koalisyonun verilerine göre geçtiğimiz ay Nijerya, Angola ve Rusya’nın hedeflerini tutturamaması nedeniyle OPEC+ öngördüğü üretim rakamlarının üçte ikisine ulaşabilmişti. OPEC+ 2 Şubat’ta kararını vermek için çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirecek.

Petrol 90 doların eşiğinde seyrediyor

Dünya petrol tüketimi kriz öncesi seviyelere yaklaşırken OPEC+’nın talebi karşılamakta yaşadığı sıkıntılar petrolün Londra piyasalarında yedi yılın zirvesine ulaşarak 90 doların üstüne çıkmasına neden oldu. Bu durum dünya genelinde tüm tüketici ülkelerde enflasyonist baskılara ve milyonları etkileyen geçim sıkıntısı krizlerine neden oldu. ABD Başkanı Biden benzin fiyatlarını dizginlemek için bazı önlemler almaya çalışsa da bunların faydaları da geçici olmaktan öteye gitmedi ve bu sorun Kasım ayında ara seçime gidilecek ülkenin önünde duran potansiyel bir sorun olarak bekliyor.

Petrol jeopolitik risklerin etkisiyle yükseliyor

 

Açığa satışçıların yüzde 65’i banka, demir çelik ve petrol hisselerinde

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)