E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPetrolde fiyat manipülasyonlarına inceleme---

Petrolde fiyat manipülasyonlarına inceleme

Petrolde fiyat manipülasyonlarına inceleme
04 Ağustos 2020 - 13:53 www.borsagundem.com

Londra'da Vega isimli görece küçük bir şirketteki birkaç veteran yatırımcının o gece al-sat işlemi yaparak 500 milyon dolar kazandığı ortaya çıkarken, düzenleyici kurumlar ABD ve İngiltere'de inceleme başlattı.

ABD’de 20 Nisan’da petrol fiyatları negatif seviyelere düşerken, az sayıda yatırımcı bir gecede büyük paralar kazandı. Düzenleyici otoriteler, yeni ortaya çıkan 500 milyon dolarlık kazancı, mercek altına aldı.

Bloomberg Businessweek’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, Vega Capital London Ltd. isimli Londra merkezli küçük bir şirkette deneyimli birkaç al-satçı, bir gecede 500 milyon dolar kazandı.

İNCELEME BAŞLATILDI

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, İngiltere Mali Tutum Otoritesi ve al-satın yapıldığı New York Ticaret Borsası’nın sahibi CME Group, söz konusu şirketin işlemleriyle ilgili inceleme başlattı. Şirketin işlemlerinin, kuralları ihlal edip etmediği ve petrol fiyatlarının sert düşüşünde rol oynayıp oynamadığı inceleniyor.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarındaki çöküşe dair ayrıntılı rapor yayımlanacağını açıklamıştı.

Korona virüs salgını nedeniyle küresel petrol talebinin azalması nedeniyle mart-nisan aylarında petrol fiyatlarında sert düşüşler görülmüştü. ABD'de 20 Nisan’da Batı Teksas petrolünde Mayıs vadeli fiyat -40 dolara kadar düşmüş ve tarihte ilk kez petrol vadelilerinde eksi fiyat görülmüştü.

Talebin düşmesinin yanı sıra ABD’de o dönem stokların da tamamen dolması, fiyatın eksiye düşmesinde etkili olmuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)