E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol, OPEC+'a ilişkin kesinti beklentilerle yükseldi---

Petrol, OPEC+'a ilişkin kesinti beklentilerle yükseldi

Petrol, OPEC+'a ilişkin kesinti beklentilerle yükseldi
28 Kasım 2023 - 07:07 borsagundem.com

Brent ham petrolü, vadeli kontratların yüzde 3 değer kaybetmesine neden olan dört günlük kayıp serisinin ardından varil başına 80 doların üzerinde işlem gördü. Petrol, daha derin üretim kesintisi olasılığını tartmasıyla bir dizi kaybın ardından yükseldi

Petrol fiyatları, piyasanın küresel arzın talebin önünde ilerlediği işaretlerine karşı OPEC+'nın daha derin üretim kesintisi olasılığını tartmasıyla bir dizi kaybın ardından yükseldi.

Brent ham petrolü, vadeli kontratların yüzde 3 değer kaybetmesine neden olan dört günlük kayıp serisinin ardından varil başına 80 doların üzerinde işlem gördü. ABD ham petrolü 75 dolara yakındı. Delegeler, OPEC+'nın fiili lideri Suudi Arabistan'ın, bazı üyelerin direnmesine rağmen diğer üyelerden piyasaları desteklemek için üretim kotalarını azaltmalarını istediğini söyledi.

''SUUDİLERİN KARARLILIĞINA DİKKAT EDİLMELİ''

Mizuho Bank Asya ekonomi ve strateji başkanı Vishnu Varathan, "Suudilerin kararlılığını hafife almamaya dikkat edilmeli. Fakat tüm üye devletlerden destek almak onlar için zor olacak" dedi.

Ham petrol, arz bolluğu ve küresel ekonomik duruma ilişkin endişeler nedeniyle Eylül sonundan bu yana yaklaşık beşte bir oranında düşerek 23 ülkeden oluşan ittifakın Perşembe günkü çevrimiçi toplantısına müdahale etmesi yönünde baskı oluşturdu. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında, talep büyümesindeki dramatik yavaşlama nedeniyle piyasaların gelecek yıl tekrar fazlaya geçeceği konusunda uyarmıştı.

Bloomberg'in geçen hafta sonlarında yatırımcılar ve analistler arasında yaptığı anket, katılımcıların yaklaşık yarısının OPEC+'nın piyasayı sıkılaştırmak için daha fazla önlem almasını beklediğini gösterdi. Raad Alkadiri liderliğindeki Eurasia Group analistlerine göre, eğer ittifak, Suudi Arabistan'ın kısıtlamalarına ek olarak günde yaklaşık 1 milyon varillik ek kesinti duyurmazsa fiyatlar varil başına 70 dolar gibi düşük seviyelere düşebilir.

Petrol ve doğalgaz ithalatı azaldı

 

Petrol fiyatlarında yatay seyir devam ediyor

 

ABD'nin petrol sondaj kulesi sayısı değişmedi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)