E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol OPEC+ toplantısı sonrasında kayıplarına devam etti---

Petrol OPEC+ toplantısı sonrasında kayıplarına devam etti

Petrol OPEC+ toplantısı sonrasında kayıplarına devam etti
01 Aralık 2023 - 07:03 borsagundem.com

Petrol, uzun süredir beklediği OPEC+ toplantısından daha fazla üretim kesintisi vaadi çıksa da, ayrıntıların belirtisiz olması nedeniyle kayıplara devam etti

Petrol, Perşembe günü daha fazla üretim kesintisi vaat eden ancak ayrıntıların belirsiz olduğu OPEC+ toplantısının ardından düşüş yaşadıktan sonra kayıplarını sürdürdü.

Şubat ayında Brent ham petrolü bir önceki seansta yüzde 2,4 düştükten sonra varil başına 80 dolara düşerken, ABD ham petrolü 76 dolar civarındaydı. İttifak, Ocak ayından itibaren günde yaklaşık 900 bin varillik yeni üretim kesintisi yapacağını duyurdu ancak Angola zaten kotasını reddettiği için kısıtlamalar isteğe bağlı. Suudi Arabistan, günde 1 milyon varillik ayrı kesintisini ilk çeyreğe kadar uzatacağını söyledi.

KESİNTİLER İÇİN ÖN ANLAŞMA

Ham petrol Perşembe günü ilk olarak, OPEC+'nın gelecek yılın başında beklenen fazlanın durdurulmasına yardımcı olacağı umuduyla kesintiler konusunda ön anlaşmaya varmasının ardından tırmandı. Bu iyimserlik, ayrıntıların eksikliği nedeniyle hızla söndü; buna yatırımcıların kafasını karıştıran bir sonuç basın toplantısı ve nihai bildirilerin olmaması da dahil.

Danışmanlık şirketi Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, Bloomberg TV'ye verdiği röportajda OPEC+ toplantısının sonucunun "kafa karıştırıcı, karmaşık bir karmaşa…Bunların hepsi hala gönüllü kesintiler ve hayal kırıklığının nedenlerinden biri de bu" dedi ve ilk çeyrekte günlük ekstra 900 bin varillik ek kesintilerin uygulanıp uygulanmayacağının zamanla görüleceğini ekledi.

Ham petrol, grup dışından artan arz sinyalleri ve zayıf talep görünümü üzerine ikinci aylık düşüşünü kaydettikten sonra, OPEC+'nın inişli çıkışlı seyrinin ardından haftayı yatay kapatmaya hazırlanıyor. Bu endişeler Perşembe günü, ABD'nin dünyanın en büyük üreticisinin ham petrol üretiminin Eylül ayında günde 13,2 milyon varil ile rekor seviyeye ulaştığını bildirmesiyle daha da belirginleşti.

Petrol üretim kesintisine ilişkin beklentilerle yükseldi

 

Petrolde OPEC+ toplantısı öncesi yatar seyir

 

Petrol, haftalık kazancını korudu

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)