Petrol İran tankerindeki patlama ile 60 doların üzerine sıçradı

11 Ekim 2019 13:31
Petrol İran tankerindeki patlama ile 60 doların üzerine sıçradı

Petrol fiyatları, İran'a ait bir petrol tankerinde meydana gelen patlama sonrası yükselişini sürdürdü

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın liman kenti Cidde yakınlarında bir İran tankerine düzenlenen füze saldırısına ilişkin haberlerin dünyanın en önemli petrol üretim bölgesinde askeri gerilime yönelik korkuları artırmasının ardından tekrar 60 doların üzerine sıçradı.

Brent vadelileri, İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı'nın (IRNA) Ulusal İran petrol Şirketi'ne ait bir tankerde meydana gelen patlama sonrası yangın çıktığına ilişkin haberinin ardından varil başına 1 dolar yükseldi ve günlük kazancını yüzde 2'nin üzerine çıkardı. Tankerin ait olduğu şirketi halkla ilişkiler yöneticisi, İranlı Press TV'ye yaptığı açıklamada, tankeri vuran iki füzenin muhtemelen Suudi Arabistan yönünden geldiğini söyledi.

Tankerde meydana gelen patlama, bu yılın başında petrol tankerlerine düzenlenen drone saldırıları ve geçen ay küresel üretimin kısa bir süreliğine yüzde 5 düşmesine neden olan Suudi Arabistan'ın petrol altyapısına yönelik saldırıların ardından Orta Doğu'da gerilimin artacağına ilişkin endişeleri güçlendirecek. Fiyatlar Cuma günü, patlama haberlerinden de önce, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde ilerleme olabileceği beklentilerinin talep görünümünü iyileştirmesinden dolayı yükselmişti.

Seul'de HI Investment & Futures Corp. emtia analisti Will Sungchil Yun, "Tanker patlaması potansiyel jeopolitik riskleri işaret ediyor ve bu durum bir kez daha piyasayı yukarı yönde şaşırttı," dedi ve "Yatırımcıların dikkatlerini ticaret görüşmelerine çevirmelerinden dolayı fiyatların yükselişinin devam edip etmeyeceği henüz belirsiz. Eğer müzakerelerden anlaşma çıkmasa kazançlar uzun süremez" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

E-bültenimize abone olarak en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.