Petrol fiyatları İran tankerindeki patlama sonrası yükselişi hızlandırdı

11 Ekim 2019 09:08
Petrol fiyatları İran tankerindeki patlama sonrası yükselişi hızlandırdı

OPEC'in aylık raporunda Aramco saldırısı nedeniyle yıllık ortalama üretimin düştüğü belirtildi. Raporla birlikte Brent petrol fiyatı 59.26 dolara yükseldi. Cidde Limanı açıklarında İran tankerindeki patlama ile yükseliş hızlandı

Ham petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) aylık raporlarını açıklamasının ardından yüzde 1.0’ın üzerinde yükseldi. Sabah saatlerinde Suudi Arabistan'ın Cidde Limanı açıklarından bir İran tankerinde meydana gelen patlama sonrası fiyatlardaki yükseliş de hızlandı. 

OPEC raporunda, Suudi Arabistan’ın petrol saha ve tesislerine yapılan saldırıların ardından kartel üretiminin düştüğüne dikkat çekildi ve 2019 yılı ortalama günlük petrol talebinin 30.7 varil olarak yukarı yönlü güncellendiği açıklandı.

OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, Aralık ayında gerçekleşecek görüşmelerde üretim kesintisinin artırılabileceği söyledi ve ABD’yi, OPEC üyeliri ile Rusya ve petrol üreticilerinin oluşturduğu "OPEC+" anlaşmasına katılmaya çağırdı.

Gelişmelerin ardından, Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı 16 sent artarak 59.26 dolara, ABD hafif ham petrolünün varil fiyatı da 16 sent artarak 53.71 dolara yükseldi.

TANKER PATLAMASI

İran'a ait petrol tankerindeki patlamanın ardından Brent petrolünün varil fiyatı 87 cent artışla 59,97 dolar seviyesine, Batı Teksas petrolünün varil fiyatı da 72 cent artışla 54,27 dolar seviyesine yükseldi.

Cidde Limanı açıklarında İran'ın petrol tankerinde patlama

 

 

Yorumlar

E-bültenimize abone olarak en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.