E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol fiyatları 7 yılın zirvesinde---

Petrol fiyatları 7 yılın zirvesinde

Petrol fiyatları 7 yılın zirvesinde
18 Ocak 2022 - 11:49 www.borsagundem.com

Enerji piyasası petrol fiyatlarındaki keskin yükselişle çalkalanıyor. Düşük arzdan ve küresel ekonomideki artan faaliyetten kaynaklanan yükseliş petrolün varil fiyatını bu yıl 100 dolara kadar taşıyabilir

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Petrol fiyatları Pazartesi günü yedi yılın en yüksek seviyesinden işlem gördü. Ekonomideki korona virüs kaynaklı yavaşlamanın ortadan kalkması ve arzdaki sıkıntıların devam etmesi fiyatların daha da yükseleceği yönündeki endişeleri artırıyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, Brent petrolün fiyatı 2022’inin ilk iki haftasında %10’un üzerinde yükselerek varil başına 86,71 dolara kadar ulaştı ve Ekim ayı zirvesini geride bıraktı. Brent petrol fiyatı petrolün varil başı fiyatının 115 dolara kadar çıktığı 2014 yılından bu yana bu seviyelere ulaşmamıştı.

ABD petrolü olarak da bilinen Batı Teksas petrolü yıl başından bu yana %12’nin üzerinde yükselerek varil başına 84,78 dolara kadar ulaştı. Geçtiğimiz yılın zirvesine çok yakın olan Batı Teksas petrolleri bazı analistlere göre bu yıl varil başına 100 doların üzerine yükselecek. Analistler bu ihtimalin engellenmesi için arzda önemli bir artış olması gerektiğini belirtiyor.

Financial Times’ın haberine göre, RBC Capital Markets Küresel Emtia Stratejileri Başkanı Helima Croft, “Şu anda petrol piyasasında çok tehlikeli bir dönemdeyiz. Kesin bir şekilde OPEC’ten daha fazla varil istemeye hazır olan ABD Başkanı Joe Biden’a bakılırsa petrol için tehlike bölgesindeyiz” dedi.

Enerji piyasalarında dünyanın dört bir yanındaki yaşam maliyetlerini yükselten rallinin 6 ay sonrasında, ABD tüketici fiyat endeksi Aralık'ta yıllık bazda yüzde 7 artarak 1982'den bu yana en hızlı yükselişini kaydetti.

Beyaz Saray, dünyanın önde gelen petrol üreticilerini enflasyonu kontrol etmeye yardımcı olmak için üretimi daha hızlı artırmaya çağırdı. Ancak OPEC(Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ve müttefikleri (OPEC+), Temmuz ayında salgının başlangıcındaki üretim kısıntısının her ay günde sadece 400 bin varile kadar yükseltileceği konusunda anlaşmaya vardılar.

Bu strateji, petrol fiyatlarının Ağustos ayından bu yana daha yüksek seyretmesinde etkili oldu. Kasım ayında ortaya çıkan Omikron varyantının ekonomiye olan etkisinin sınırlı olması da petrol fiyatlarındaki yükselişi etkiledi.

OPEC+’ın bütün üyeleri de aylık hedeflerine ulaşacak derecede petrol üretebilmiş değil. Analistler kartelin üretimi planlanan 400 bin varilden daha az artırdığını belirtiyor.

Croft konuyla ilgili açıklamasında, “Herhangi bir arz krizi olmasa dahi bu baskılar petrol fiyatlarını potansiyel olarak varil başına 100 dolara taşıyacaktır” ifadelerine yer verdi.

İsveçli finans grubu SEB'in Baş Emtia Analisti Bjarne Schieldrop, fiyatların daha da yükselmesi önlenmek isteniyorsa Suudi Arabistan gibi aşırı kapasiteye sahip üreticilerin harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Schieldrop, “Angola, Nijerya ve Libya'dan gelen zorlu tedarik akışı, son derece yüksek doğal gaz fiyatları ve dar bir küresel dizel pazarının birleşimi, ham petrol için doğal boğa piyasası kuvvetleridir. Tüm bunlar göz önüne alındığında petrol fiyatlarının varil başına 100 doların üzerine fırlamasını önlemek için yedek kapasitesi olan OPEC+ üyelerinin örgüt anlaşmasını çiğnemek anlamına gelse dahi karşı eyleme geçmelerini görebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Tsunami dalgaları Peru'da petrol sızıntısına neden oldu

 

Emtia fiyatları daha yüksek seviyeleri test edebilir

 

Ortadoğu'da gerilim endişesi petrolü zirveye taşıdı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)