E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol devlerine kâr tatlı geldi, üretimi artırmaya yanaşmıyorlar---

Petrol devlerine kâr tatlı geldi, üretimi artırmaya yanaşmıyorlar

Petrol devlerine kâr tatlı geldi, üretimi artırmaya yanaşmıyorlar
07 Ağustos 2022 - 15:23 www.borsagundem.com

Rusya'nın, Batı'nın uyguladığı ambargolara misilleme olarak arzı kısmasıyla artan petrol fiyatları, dev şirketlerin kârına kâr kattı. ABD'li şirketler, Beyaz Saray'ın çağrılarına rağmen kazançlarının azalacağı endişesiyle arzı artırmıyor


Aralarında ConocoPhillips, Pioneer Natural Resources ve Devon Energy’nin de bulunduğu büyük enerji şirketleri, yüksek ham petrol ve doğal gaz fiyatlarının sektörün kasasını doldurması nedeniyle ikinci çeyrek kârlarında keskin bir artış olduğunu açıkladı.

BİDEN’A OLUMSUZ YANIT

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi ise artan akaryakıt fiyatları nedeniyle petrol şirketlerinden arzı artırması çağrısında bulunmuştu. Biden, petrol rafinerilerinin kar marjlarının da bu süreçte rekor seviyede artmasının halkın üzerindeki ekonomik baskıyı artırdığını vurgulayarak, “Şirketlerinizin hala petrol, mazot ve diğer rafineri ürünlerinin üretimini ve tedarikini artırmak için acil adım atma şansı var” demişti.

Biden ve diğer batılı politikacılar, petrol şirketlerini yeni üretime yatırım yaparak fiyatları düşürmeye yardımcı olması gerektiğini savunurken şirketler ise kârlarını hissedarlara aktarmak istiyor. Yöneticiler ayrıca temettüler ve hisse geri alımları yoluyla kazançlarını yatırımcılara geri vermeleri için Wall Street’in baskısı altında kaldıklarını savunuyor.

YÖNETİCİLER ARZI ARTIRMAYA İSTEKSİZ

Sözcü'deki habere göre Devon Energy’nin CEO’su Rick Muncrief konu ile ilgili yorumunda, “Bize gelip, ‘bu büyük temettülerden hoşlanmıyoruz. Büyüme modeline geri dönmenizi istiyoruz’ diyen hissedarlarımız olmadığı sürece stratejimizi değiştirmemiz mümkün değil” dedi.

Occidental Petroleum CEO’su Vicki Hollub da, “Üretimi artırma ihtiyacı hissetmiyoruz. Şu anda en iyi kıymetli şeyin kendi hissemize yatırım olduğunu düşünüyoruz” dedi.

ENFLASYONU TETİKLİYOR

Enerji fiyatları nedeniyle ABD ve Avrupa’da enflasyon oranları 40 yıldır görülmeyen seviyelerde bulunuyor. Rusya-Ukrayna savaşının ardından dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Rusya’ya uygulanan batı yaptırımları nedeniyle arz sorunlarının yaşanması petrol fiyatlarını artırdı.

Petrol ve akaryakıt fiyatlarının artması ise enflasyonu tetikledi. Lojistik, üretim gibi pek çok alanda akaryakıt kullanılması mal ve hizmetlerin fiyatlarının artmasına sebep oldu. ABD Başkanı Joe Biden, petrol arzının artırılarak fiyatların düşmesi yönünde pek çok girişimde bulunsa da girişimleri şuana kadar yanıtsız kaldı.

ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı azaldı

 

Kriz onlara yaradı! Petrol devlerinden rekor kâr

 

Petrolde OPEC+ etkisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Enflasyon07 Ağustos 2022 23:11

  Enflasyon ve dunyadaki kriz petrol uretimine bağlı. Piyasalar zorlanıyor bu yüzden. Yoneticiler petrol üreticileri ile görüşerek bu işi çözmeleri gerekir. Yoksa seçimler de işler karışır. Tüm dunya bunun çözülmesini istiyor

 • Logic07 Ağustos 2022 18:45

  Tilki putin fiktif olarak Rublenin değerini artırıp rubleyle petrol satarak aklı sıra bizi kazıklayacak.Rubleyi nasıl bulucaz dolar yada euroyu değerli rubleyle değişerek yada bize faizle ruble kredisi açacak. Bu ticaret ancak karlıklı aynı tutarda mal takasıyla dünya fiyatlarından yada özel anlaşmalarla olur. Çin bir ruslar iki bizi kazıklayanlar. Nükleer dahil kendimiz yapmalı çin ve ruslardan kurtulmalıyız. Enerjiyi türk cumhuriyetlerinden doğrudan kendimiz almalıyız. Orlarda ve ırakta saha satın almalı yada kiralamalıyız.

 • ismail08 Ağustos 2022 05:02

  swap ile rusyaya  tl verip ruble almıştık o rubleler ile öderiz bitince tekrar swap yapılır devam ederiz..

 • Mehmet07 Ağustos 2022 18:07

  Artirmayin bakalım . Elk ve batarya teknolojileri çağ atlayacak sayenizde.. Bu da çok erken olacak.

 • İtri 07 Ağustos 2022 18:06

  50 yıldır Türkiye'de petrol var ama çıkartmıyorlar yalanı sona erdi artık. Toprak altı petrol bulundu haberleri de sona erdi

 • He he08 Ağustos 2022 07:31

  Ona inanan zaten rotayı şaşırmış demektir peki açık olan kuyulardan neden çıkıyor onu uzaylılarmı çıkartıyor yok beton dökmüşlerde yok bilmemneynişde petrolün bile çıkartılması için değerli olması lazım ticari olarak kazancı maliyetinden yüksek olması lazım ama gelde anlat züttülara

 • Malak07 Ağustos 2022 19:59

  Akape çıkarmaya izin vermiyor, yoksa Anadolu'nun altı komple petrol:)

 • 🔨07 Ağustos 2022 16:01

  Niye arttırsınlar elektirik gelirken son vurgunlarını yapacaklar normal olarak 10 sene içinde arttırmak yerine düşürmek zorundalar mecburen haliyle soyguna devam.