E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıPetrol, Çin'in normalleşmesiyle yükseldi---

Petrol, Çin'in normalleşmesiyle yükseldi

Petrol, Çin'in normalleşmesiyle yükseldi
07 Haziran 2022 - 07:57 www.borsagundem.com

Petrol fiyatları, Çin'de Kovid-19 önlemlerinin gevşemesiyle talebin artacağı beklentisi ve OPEC+ üreticilerinin sıkı arzı gevşeteceğine yönelik endişeler nedeniyle artış yaşadı


Çin'de salgın önlemlerinin gevşetilmesi talepte canlanma beklentilerini artırırken, Goldman Sachs'ın da petrol beklentilerini yükseltmesi petrol piyasasında yukarı yönlü fiyatlamalara yol açtı.
Petrol piyasasında fiyatlamalara dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'deki talep görünümü ve Goldman Sachs'ın yeni petrol analizi yön verdi.

ABD ham petrolü 119 doların üzerini gördü. Böylelikle ABD ham petrolünde son beş seansın dördünde artış izlendi. Brent petrol ise 120 doların üzerine çıktı.

Goldman Sachs petrole ilişkin yeni analizinde piyasadaki açığın çözülmesi için fiyatlarda yeni bir ralli yaşanması gerektiğine dikkat çekti. Banka, üçüncü çeyrek Brent petrol tahminini 140, ABD ham petrolü tahminini ise 137 dolara yükseltti.

Pekin'in büyük bölümünde önlemler kalktı

Çin'in başkenti Pekin'de Omikron varyantı taşıyan Kovid-19 vakalarının yol açtığı salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalar, şehrin büyük bölümünde kaldırıldı.

Yerel yönetimden yapılan açıklamada, 1 Mayıs'tan bu yana yalnızca paket satış yapmalarına izin verilen restoranların yeniden açılacağı, evden çalışanların ofislerine dönebileceği belirtildi.

Açıklamada, ilk ve orta dereceli okulların aşamalı olarak yüz yüze eğitime döneceği, üniversite öğrencilerinin kampüslere giriş ve çıkışların kontrollü olması kaydıyla dönem sonu faaliyetlerini yürütmesine ve evlerine dönmesine izin verileceği ifade edildi.

Yeni düzenlemede, toplum taşıma araçlarına ve kamusal alanlara erişmek için vatandaşlardan son 48 saat yerine son 72 saatte yapılmış Kovid-19 testinin negatif sonucunu göstermelerinin zorunlu tutulduğu belirtildi.

Kısıtlamaların, hala vakaların görüldüğü şehrin güneybatısındaki Fıngtay ilçesi ile kuzeybatısındaki Çangping ilçesinin bazı bölümlerinde uygulanmaya devam edeceği aktarıldı.

Çöpten hazineye dönüş hızlanacak

 

Rusya'dan Janet Yellen'a yaptırım kararı

 

Citi, petrol fiyat beklentilerini yükseltti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)