E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPekcan: İhracatçı süre tahminiyle önünü görecek---

Pekcan: İhracatçı süre tahminiyle önünü görecek

Pekcan: İhracatçı süre tahminiyle önünü görecek
22 Eylül 2019 - 14:24 www.borsagundem.com

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Süre Hesaplama ve İzleme Programı (SHIP) ile de ihracat ve ithalat süreçlerine dair analitik değerlendirmeler yaparak, işlem sürelerini kısaltan projeler geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bakanlık olarak iç ve dış ticaret ile gümrüklerde dijitalleşmeyi yaygınlaştırmayı, elektronik platformları etkin kullanarak güvenli ve hızlı ticareti artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu kapsamda ticaretin kesintisiz ve hızlı işlemesi için Gümrüklerin Dijitalleştirilmesi, Tek Pencere, Konteyner ve Liman Takip Sistemi, Liman Tek Pencere Sistemi, Varış Öncesi Gümrükleme projeleri gibi birçok yenilikçi ve sonuç odaklı çalışmayı hayata geçirdiklerini anımsatan Pekcan, bakanlık hizmetlerinin tamamında elektronik sistemleri esas alan uygulamalara ağırlık verdiklerini bildirdi.

"İTHALAT VE İHRACATTA ANLIK BİLGİ SUNAN GET-APP"

Pekcan, dış ticaret yapanlara kolaylık sağlamak amacıyla ithalat ve ihracat işlemlerinin hangi aşamada olduğuna dair anlık bilgi sunan GET-APP'ın devreye alındığına işaret ederek, uygulama üzerinden gümrük işlemlerinde kullanılan elektronik belgelerin tekil veya toplu halde görüntülenebildiğini, bunun da iş yapma yeteneğine önemli katkı sunduğunu dile getirdi.

SHIP uygulamasıyla da belirli bir dönemde Türkiye'de gerçekleştirilen tüm ithalat veya ihracat işlemlerine ait ortalama sürelerin farklı değişkenlere göre hesaplandığını aktaran Pekcan, ölçülen bu süreler üzerinde istatistiki analiz metotları uygulanarak tahmin modelleri geliştirdiklerini anlattı.

Pekcan, SHIP'teki sonuçları da GET-APP'a yansıttıklarını, ithalatçı ve ihracatçılara her işlem için tahmini veriyi bu program üzerinden sunmaya başladıklarını belirtti.

İki uygulamanın sağlayacağı katkılara dikkati çeken Pekcan, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki ihracatçı ve ithalatçılar artık ticaret işlemlerinin ortalama ne kadar süreceğine ilişkin tahmini bilgiye GET-APP üzerinden ulaşabilecek. SHIP uygulamasıyla da ihracat ve ithalat süreçlerine dair analitik değerlendirmeler yaparak, işlem sürelerini kısaltan projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Bu iki yeni uygulamamızla dış ticaret süreçlerinin izlenebilirliği sağlanacak, maliyet ve iş yapış şekilleri daha verimli yönetilebilecek."

"AKSAKLIKLARA İLİŞKİN ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİLECEK"

Bakan Pekcan, yeni devreye alınan SHIP uygulaması sayesinde ileri düzey istatistiki analizler yaparak bakanlığın ihracat ve ithalat süreçlerinde yer alan her aktörün iş performansının ölçülebildiğini söyledi.

Ölçüm sonuçlarının dış ticaret ve lojistik süreçlerde iyileştirmeye açık alanların belirlenmesinde önemli bir referans noktası olacağını vurgulayan Pekcan, "Dış ticaret ve lojistik süreçlerindeki aksaklıklar kolaylıkla görülebilecek. Tespit edilen aksaklıklara ilişkin çözümler geliştirilecek." diye konuştu.

Pekcan, bakanlık olarak bilişim sistemlerindeki yenilikleri ve veri analiz yöntemlerini önemli bir politika aracı olarak benimsediklerini sözlerine ekledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • eee23 Eylül 2019 00:49

  fantastik işler, başka bişi değil. 

 • KILIÇ22 Eylül 2019 16:41

  DÖZVİZ ARTIŞINA KARŞI ÇOK CİDDİ VE ÖNEMLİ TEDBİRLER ALINIP TL İTİBAR KAZANDIRILIRSA EKENOMİİK İSTİKRAR SAGLANIR HERKES ÖNÜNÜ GÖRMEYE BAŞLAR .DÖVİZDE OYNAKLIK AŞIRI OLUYOR ÖNCELİK İSTİKRARLI EKENOMİ.

 • Aferin Aferin 22 Eylül 2019 22:25

  Çok kıymetli fikirleriniz var !!! En kısa zamanda ekonominin başına geçmelisiniz!!!Kıymetini bilmeyenler olabilir. Aynen devam !!!

 • Hasan K22 Eylül 2019 21:08

  Arkadaş döviz esas düşerse felaket demektir sen hangi kafanın ekonomisisin bilmiyorum eğer sermayen yoksa teknolojin diğerlerine fark atamıyorsa doğal kaynakların başta wnerji olmak üzere az veya hiç yok ise senin ülken de döviz bugünden en az iki lira.daha yüksek ulursa ekonomin GERÇEK anlamda.düzene girer