E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaParker: Türkiye ekonomisi etkileyici bir şekilde direnç gösterdi---

Parker: Türkiye ekonomisi etkileyici bir şekilde direnç gösterdi

Parker: Türkiye ekonomisi etkileyici bir şekilde direnç gösterdi
19 Eylül 2019 - 15:12 www.borsagundem.com

Fitch Ratings’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, Türk ekonomisinin son derece etkileyici bir şekilde direnç gösterdiğini belirtti.

Fitch Ratings’in Londra’da düzenlenen Küresel Konferansında konuşan Ed Parker, “Türkiye geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir direnç ve esneklik gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Parker, Türkiye'de genel ekonomik görünümün iyileştiğine işaret ederek, “Türkiye’de bazı temeller halen son derece güçlü; kamu bilançosu, düşük kamu borcu gibi. Özel bankalar görece iyi durumda. Özel sektör esnek ve dinamik . Ayrıca Türkiye geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir şekilde direnç ve esneklik gösterdi.” dedi.

Türkiye’nin cari açık ve enflasyon verilerini de değerlendiren Parker, “60 milyar dolarlık cari açık ortadan kaldırıldı ve şu anda cari fazla veriliyor. Ayrıca bunu finanse etmeleri için gereken sermaye akışını çekmekte hiç zorluk yaşamadılar. Geçen sene bu zamanlarda bu konuda şüpheler vardı. Enflasyon şu anda düşüyor ve büyüme iyileşiyor.” ifadelerini kullandı.

Parker konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin toplam rezervine odaklanıyoruz. Bunun daha önemli bir rakam olduğunu düşünüyoruz. Bu yaklaşık 100 milyar dolar seviyesinde. Net döviz rezervi ise 30 milyar dolara yakın. Bunun sebebi kamunun dış borcu yükümlülükleri görece düşük seviyede. Finansman yükümlülüklerini büyük çoğunluğu özel sektöre, şirket ve bankalara ait. Biz toplam rezervin daha önemli bir gösterge olduğunu düşünüyoruz.”

Türkiye’nin ekonomik görünümüne ilişkin olası riskleri de sıralayan Parker, kamu borcunun milli gelire oranının bu yıl sonunda yüzde 4 seviyesine yaklaşmakta olduğunu, bankaların varlık kalitesinde bozulmanın görüldüğünü belirtti.

Ed Parker, yerel ve dışsal politik belirsizliklerin, ABD’nin uygulayabileceği olası yaptırımların, Suriye ve Orta Doğu’daki olumsuzlukların potansiyel riskler arasında olduğunu söyledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • HALİL TÜRK19 Eylül 2019 17:14

  dış düşmanlarımız yetmiyor gibi içten de diğer partiler  ve diğer iç güçler bu ülkeyi yıkmak için saldırırlar ise olacağı bu.daha ne bekliyorsunuz.muhalef partisinin bir tane projesi varmı.ancak laf gemisi.yapılanı yıkmak edebiyatı.sonra ülke büyük bir savaş sınavından geçiyor.bizi rahat bırakacaklarınımı zannediyorsun.bugün haçlı ordusu ülkemize büyük bir saldırı başlatmış durumda.

 • kamil19 Eylül 2019 17:04

  Böyle bir millet olduktan sonra tabi direnç gösterir. elektriğe, doğalgaza, suya, benzine, gıdaya zam yapıyor ama halk banamısın demiyor... yetmez yetmez daha fazla zam isteriz (6)  (6) 

 • Osm19 Eylül 2019 19:07

  Zam mi? Finansal duzenleme onlar. Hersey guzel . Nasil bir dunyaniz varsa artik.

 • gulbaba19 Eylül 2019 17:45

  ADIN KÂMİL AMA SEN KÂMİL DEĞİLSİN.. BU MİLLETİ HİÇ AMA HİÇ KÜÇÜMSEME, SENİN BAHSETTİĞİN FATURALARIN ALAYINI BİZ HER AY İÇKİ VE SİGARA PARASI OLARAK KAT BE KAT ZATEN HARCIYORUZ AMA HÂLENDE CEBİMİZDE SİHİRLİ BİR ŞEKİLDE BİTMEYEN BİR PARA KAYNAĞI VAR VE BUNA BİZ DE ŞAŞIRIYORUZ; EFSUNLUYUZ VE YÜCE ALLAH BİZİ HER TÜRLÜ METANETTEN VE TEHLİKEDEN KORUYOR; SEN BAK DALGANA BİZE BİŞEY OLMAZZZZZ SIKMA CANINI... gulbaba