E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemParis'te sarı yeleklilere müdahale---

Paris'te sarı yeleklilere müdahale

Paris'te sarı yeleklilere müdahale
12 Ocak 2019 - 17:58 www.borsagundem.com

Fransa'da sabah sakin olan Champs-Elysees Caddesi ve çevresi öğle saatlerinde karıştı. Polis, taş atan göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Fransa'nın başkenti Paris'te polis, hükümet karşıtı sarı  yeleklilerin düzenlediği gösteriye biber gazıyla müdahale etti, gözaltı sayısı  53'e çıktı. 

Fransa'da akaryakıt zamları ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki  olarak kasım ayında başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron  yönetimine karşı dönüşen eylemler 9'uncu haftasında da devam ediyor.

Başkent Paris'te Ekonomi Bakanlığı yakınlarındaki Bataillon du  Pacifique Meydanı’nda toplanan sarı yelekli göstericiler, yerel saatle 11.00'de  Champs-Elysees Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polis ve  güvenlik güçleri arasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı. 

Biber gazıyla müdahale

Sabah sakin olan Champs-Elysees Caddesi ve çevresi öğle saatlerinde  karıştı. Caddenin çevresinde polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı.  Polis, taş atan göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Champs-Elysees Caddesi araç trafiğine kapatılırken olaylar nedeniyle  çevredeki mağaza ve restoranlar da kepenk indirdi.

Paris'teki gösteride gözaltına alınanların sayısı 24'ten 53'e  yükseldi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Bourges'daki gösteride 500 eylemci,  valilik tarafından protesto yapılmasının yasaklandığı tarihi şehir merkezine  girmeye çalıştı.

"Sert karşılık tehdidi"

Gösteriler için ülke çapında 80 bin polis görevlendirildi, İçişleri  Bakanı Christophe Castaner, büyük kısmı barışçıl olan göstericiler arasında  radikalleşmenin artmasına karşı uyarı yaptı.

Castaner, olay çıkaran veya onları destekleyenlere sert karşılık  verecekleri uyarısında bulundu.

Protestolar

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine  tepki olarak 17 Kasım 2018'de başlayan eylemler, ülkede son yılların en şiddetli  protestosu haline geldi.

Protestolarda polisle eylemcilerin ara ara çatışması, kamu kurumlarına  saldırılar, mağazaların yağmalanması, araçların ve çöp bidonlarının yakılması,  sokaklarda alevlerin yükselmesi, polisin eylemcilere sert müdahalesi dikkati  çekti.

Gösterilerde şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti ve 1700'den fazla  kişi yaralandı, 5600 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına  çarptırıldı.

Ekonomik yönden eylemler 58 bin kişiyi işsiz bıraktı, bunun devlete  maliyeti 32 milyon avro oldu. Bununla beraber gösteriler nedeniyle alışveriş  merkezlerinin zararı 2 milyar avroyu geçti.

Eylemler nedeniyle aralıkta Paris'e uluslararası uçuşlarda yüzde 5-10  düşüş yaşanırken 2019'un ilk 3 ayı için Paris'e uçuş rezervasyonlarında da yüzde  6,8 gerileme oldu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • mehmet yılmaz12 Ocak 2019 19:24

    siyonist küreselci çeteler devletleri yelekli teröristleri ile kaos oluşturarak ele geçirmek istiyorlar.