E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPara politikasının aktif aracı faizler olacak---

Para politikasının aktif aracı faizler olacak

Para politikasının aktif aracı faizler olacak
27 Ocak 2022 - 08:11 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.


FED Faiz artırmadı ama politika yapıcıların, istihdamdaki ilerlemeyi tehdit etmeden veya devam etmek istedikleri ekonomik toparlanmayı yavaşlatmadan "faiz oranlarını yükseltmek için oldukça fazla alana" sahip olduklarını düşündüklerini, enflasyonun uzun vadeli hedefinin üzerinde kaldığı ve arz sorunlarının önceden düşünülenden daha büyük ve daha uzun süreli olduğu konusunda uyardı ve Powell "Komite, Mart toplantısında federal fon oranını, koşulların uygun olduğunu varsayarak yükseltmeyi düşünüyor" dedi

Powell, Fed'in yüksek enflasyon, daha düşük işsizlik ve Powell'ın Fed'in kararı olmadan yoluna devam etmek için yeterli olarak gördüğü ivme ile 2015'te faiz oranlarını en son yükseltmeye başladığı zamandan "ekonomi oldukça farklı" olduğunu belirtti. Daha sıkı politikaya geçişte, Fed, 2015'te 25 baz puanlık bir artış ve 2016'da sadece bir ilave faiz oranı artışı ile başlangıçta buz gibi bir hızda hareket etmişti.

Powell'a Fed'in her toplantıda faiz artırmayı düşünüp düşünmediğini sorduğunda, ki bu bu yıl dört defadan fazla anlamına geliyor, yapmayacaklarını söylemedi, bu da oranları çok daha hızlı artırma esnekliğine işaret ediyor. Powell konuşmasından önce 2022 Aralık için Fed Funds Future implied rate %1.08 de bulunurken ve yaklaşık bu yıl sonu için 4 faiz artışı fiyatlanırken, Powell konuşmasından sonra bu yıl sonu için implied rate %1.21'e yükseldi ve bu yıl sonu için 5 faiz artışı fiyatlanmaya başlandı.

FOMC üyeleri ayrıca Fed'in varlıklarının büyüklüğünü "önemli ölçüde azaltmak" için bir dizi ilke üzerinde anlaştılar. Yetkililer, Fed'in her ay yeniden yatırım yapacağı vadesi gelen tahvillerin anaparasının ne kadarını sınırlayarak "öncelikle" varlıkları küçülteceklerini , Merkez bankası, henüz belirli bir tarih, hız veya nihai boyut belirlemeden bu planın faiz oranlarındaki artıştan sonra başlayacağını söyledi.

Merkez bankası, zaman içinde Fed'in bilançosunun yalnızca küçülmekle kalmayıp, MBS'den uzaklaşıp ABD Hazinelerine ağırlık vereceğini ve "böylece Federal Rezerv varlıklarının ekonominin sektörleri arasında kredi tahsisi üzerindeki etkisini en aza indireceğini" söyledi.

Fed'in bilanço politikasına duyarlı, daha uzun vadeli Hazine tahvillerinin getirileri, Powell'ın merkez bankasının 8 trilyon doları aşan ABD devlet tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler portföyünü ne zaman küçültmeye başlayacağına dair bir kararın yakında verileceğinin sinyalini vermesiyle, Politikaya duyarlı ABD 2 yıllık getirisi, Fed'in sıkılaştırma beklentileriyle en son Şubat 2020'de ulaşılan 1.1920'lik zirveye, Gösterge 10 yıllık getirisi de %1.846'dan %1.8566'ya yükseldi. Fed başkanının politikayı istikrarlı bir şekilde sıkılaştırma planlarının sinyalini vermesinin ardından dolar güçlendi ve 96,604’e yükseldi.

Fed'in enflasyonla mücadeleye giderek daha fazla öncelik vereceğine dair endişeler hisse piyasalarını sarstı. Asya hisseleri yaklaşık 15 ayın en düşük seviyesine geriledi,

Aynı zamanda, Rusya ve Ukrayna arasındaki siyasi gerilimlere ilişkin artan yatırımcı endişeleri, sıkı enerji piyasası arzına ilişkin endişeleri alevlendirdi ve petrol fiyatlarını bir miktar kar elde etmesine rağmen birkaç yılın en yüksek seviyelerinde tuttu.

Asya borsalarında 'Fed' düşüşü

 

ABD'de ham petrol stokları 2,4 milyon varil arttı

 

Altın, Fed kararı sonrası sert geriledi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)